Przed nami X Metropolitalne Święto Rodziny

19.05.2017

W tym roku już po raz dziesiąty obchodzić będziemy Metropolitalne Święto Rodziny, którego inicjatorkami były śp. Krystyna Bochenek oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Koncert inaugurujący jubileuszowe obchody odbędzie się już w najbliższą sobotę – 20 maja – w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, o godz. 17.00. Wystąpią: zespół Carrantuohill z Anną Buczkowską oraz grupa tańca irlandzkiego "Salake". Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec.

Na program MŚR każdego roku składają się liczne wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne. Ideą tego przedsięwzięcia jest promocja rodziny i związanych z nią wartości – macierzyństwa, ojcostwa, wychowania młodego pokolenia, przekazu tradycji i wiary. Jako że będą to obchody jubileuszowe, czeka nas wiele atrakcyjnych imprez, które odbywać się będą w kilkudziesięciu miastach biorących udział w tym przedsięwzięciu.

Jak możemy przeczytać w liście intencyjnym arcybiskupa Wiktora Skworca oraz prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik – "Tegoroczne, rocznicowe obchody MŚR wpisujemy w hasło: „Rodzina źródłem miłości". Z tego przesłania wyrasta prawda zasadnicza: w rodzinie człowiek poznaje miłość, zdobywa mądrość i podstawowe wartości, dzięki którym odkrywa własne powołanie i buduje międzyludzkie relacje. Święty Jan Paweł II, wielki promotor życia rodzinnego, w wielu swoich wypowiedziach podkreślał, że rodzina jawi się jako „pierwsze miejsce humanizacji” osoby i społeczeństwa oraz jest „kolebką życia i miłości”. Nie ulega zatem wątpliwości, że ta pierwsza naturalna społeczność nazywana rodziną trwa w jedności, dzięki dynamice miłości, będącej podstawowym wymiarem ludzkiego doświadczenia”.

– W tle naszych rozważań stale mamy rodzinę i miłość, bo to są przecież najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka – stwierdza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, koordynator MŚR. – Chcemy być dumni z tych wspaniałych rodzin, które budują naszą metropolię. Chcemy je docenić i zrobić też coś dla nich. Dlatego zachęcamy wszystkich ludzi, dla których ważne jest dobro rodziny, do współpracy w organizacji MŚR. Cieszę się, że przy tym stole spotkali się dzisiaj przedstawiciele Kościoła i samorządu, bo na naszych barkach spoczywa obowiązek, który po cichu, konsekwentnie realizujemy. Już dzisiaj dziękuję za każdy wysiłek, jaki podejmujecie – dodaje Małgorzata Mańka-Szulik.

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w sobotę, 20 maja, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Natomiast dzień później, w niedzielę, 21 maja o godz. 12.00, w katowickiej katedrze odbędzie się liturgiczna inauguracja MŚR w formie dziękczynienia za jubileusze małżeńskie. Msze św. w intencjach rodzin będą celebrowane także w innych katedrach Metropolii Górnośląskiej. Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum pątników: mężów, ojców i synów. Tym razem pielgrzymi wyruszą 28 maja. Wyjątkowy koncert zorganizowany zostanie 4 czerwca w Katowicach – wystąpi Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia".

Idea Metropolitalnego Święta Rodziny zrodziła się w 2007 r. podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów z ówczesnym metropolitą katowickim arcybiskupem Damianem Zimoniem do Rzymu. Została ona zorganizowana w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. Autorkami pomysłu zorganizowania imprezy promującej rodzinę były prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz śp. senator Krystyna Bochenek.

Program X MŚR prezentujemy Państwu na plakacie w załączeniu, a szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.swieto-rodziny.pl  

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!