Zabrzańskie Ateny przyznane

13.02.2017

11 lutego w Hotelu Diament po raz szósty wręczono Zabrzańskie Ateny. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane przez Małgorzatę Mańkę-Szulik, prezydent Zabrza, trafia do osób, instytucji i firm przyczyniających się do umacniania wizerunku miasta jako ośrodka nauki, medycyny i innowacyjnej gospodarki. Ateny wręczane są tradycyjnie w dwóch kategoriach: Medycyna i nauka oraz Gospodarka i przedsiębiorczość.

Laureatami tegorocznych nagród zostali: w kategorii Medycyna i Nauka prof. Marek Gzik, dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej, natomiast w kategorii Gospodarka i Przedsiębiorczość – firmy Fortum Power and Heat Polska oraz Artifex Mundi. Statuetki odebrali Piotr Górnik, dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Polska oraz Tomasz Grudziński, prezes Artifex Mundi.

Prezydent Zabrza wyróżniła prof. Marka Gzika za konsekwencję w działaniu, bogatą wiedzę, twórcze zaangażowanie i naukową pasję. – Pan Profesor skutecznie włącza się w integrację świata nauki z innowacyjną gospodarką – podkreślała Małgorzata Mańka-Szulik. – Dzięki temu zabrzański Wydział Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej zyskał renomę nowoczesnego centrum edukacji szczebla wyższego, które kształci studentów, uwzględniając możliwości ich przyszłej kariery zawodowej. Nagroda stanowi także uhonorowanie bogatego dorobku naukowego Pana Profesora – dodała.

Piotr Górnik to dyrektor ds. produkcji i dystrybucji Fortum Power and Heat Polska – firmy, która realizuje w Zabrzu jedną z najnowocześniejszych inwestycji energetycznych w skali całego kraju. – Nowa elektrociepłownia będzie zasilana przede wszystkim węglem i produkować będzie ciepło z odpadów. Jest więc ważnym elementem wpisującym się w strategię rozwoju Zabrza jako nowoczesnego miasta, czerpiącego z bogatych tradycji i wciąż pomnażającego swój potencjał. Inwestycja przyczyni się do rozsławienia nie tylko dobrego imienia firmy, ale też Zabrza, czego efektem jest wzrost atrakcyjności miasta, a także regionu jako przestrzeni przyjaznej dla prowadzenia przedsięwzięć gospodarczych – tak uzasadniono decyzję o przyznaniu nagrody przedsiębiorstwu.

Tomasz Grudziński jest prezesem Artifex Mundi, firmy będącej jednym z największych na świecie wydawców i producentów gier przygodowych. Odnotowuje ona 12 milionów pobrań gier rocznie. – Zdobycie i ugruntowanie pozycji lidera innowacyjnej gospodarki to ważne osiągnięcie, które, obok renomy dla firmy, przyczynia się do rozsławienia dobrego imienia Zabrza jako miasta, gdzie znajduje się jej siedziba. Artefix Mundi stanowi doskonały przykład siły śląskiej przedsiębiorczości – mówiła prezydent Zabrza.

Galę Zabrzańskich Aten uświetnił koncert fortepianowy Piotra Kościka – młodego, lecz cenionego już pianisty i laureata wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Jak długa jest historia Zabrzańskich Aten? Wyróżnienie wręczono po raz pierwszy w 2012 roku z okazji 90. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. W gronie laureatów Ateny znajdują się:

– w kategorii Gospodarka i przedsiębiorczość
Kompania Węglowa S.A. oraz firma DB Schenker (2012 rok)
Kopex S.A. oraz Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. (2013 rok)
Centrum Hotelowo-Konferencyjne Hotele Diament w Zabrzu (2014 rok)
Mostostal Zabrze S.A. oraz Zarys International Sp. z o.o. Sp. k. (2015 rok)
Zakłady Urządzeń Komputerowych ELZAB S.A. (2016 rok)

– w kategorii Medycyna i nauka
Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Śląskie Centrum Chorób Serca (2012 rok)
Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu (2013 rok)
prof. dr hab. n. med. Bogusław Maciejewski, dyrektor Centrum Onkologii oraz Instytut Techniki i Aparatury Medycznej w Zabrzu (2014 rok)
prof. dr hab. inż. Jan Marciniak, kierownik Katedry Biomateriałów i Inżynierii Wyrobów Medycznych (2015 rok)
prof. dr hab. inż. Andrzej Karbownik (2016 rok)

Statuetkę Zabrzańskiej Ateny zaprojektował urodzony w Zabrzu prof. Krzysztof Nitsch – światowej sławy rzeźbiarz i medalier. Wykonuje on rzeźby pomnikowe, małe formy rzeźbiarskie i medale.

 

Sylwetki laureatów w kamerze Telewizji Zabrze