Muzeum Miejskie zaprasza na wystawę o pieniądzach zastępczych

06.02.2017

Od 7 lutego do 26 marca w Galerii Café Silesia Muzeum Miejskiego w Zabrzu prezentowana będzie wystawa "Pieniądz zastępczy na Górnym Śląsku 1914-1924". Najnowsza wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum Miejskie w Zabrzu dotyczy zjawiska pieniądza zastępczego, jaki wprowadzano na Górnym Śląsku w burzliwym okresie I wojny światowej, plebiscytu i powojennego kryzysu finansowego.

Poszukiwane przez kolekcjonerów i podziwiane za swoją szatę graficzną banknoty zastępcze górnośląskich miast z okresu plebiscytu stanowią niezwykłe źródło historyczne. Zanim jednak pojawiły się w swej najbardziej znanej formie, były często po prostu bonami drukowanymi przez gminy, w których z powodu trwającej wojny chwilowo zabrakło pieniędzy tradycyjnych. Stąd właśnie ich nazwa – "Notgeld" czyli "pieniądz w razie potrzeby". Przedłużająca się wojna i początki kryzysu sprawiły jednak, że coraz częściej tego typu produkty zastępowały pieniądz tradycyjny. Powojenny kryzys, szalejąca inflacja i plebiscyt sprawiły, że w niektórych miejscowościach pieniądze tymczasowe po prostu wyparły pieniądz tradycyjny. Sytuację tę udało się opanować dopiero około 1924 roku.

Na wystawie zaprezentowane zostaną różne rodzaje pieniędzy zastępczych z terenu całego niemal Górnego Śląska. Będzie można zobaczyć zarówno numizmaty w formie żetonów i monet, jak i różnego rodzaju bony i banknoty. Szczególne miejsce na wystawie poświęcono banknotom z okresu plebiscytu, które wielokrotnie wykorzystywane były w propagandzie.
Zachowały się także "notgeldy" zawierające lokalne legendy, wizerunki ważnych postaci z regionu, zabytków czy też … reklamy. Mnogość ich form, formatów i treści sprawia, że ciągle cieszą się one zainteresowaniem historyków i przede wszystkim kolekcjonerów.

Wystawa "Pieniądz zastępczy na Górnym Śląsku 1914-1924" prezentowana będzie w Galerii Café Silesia od 7 lutego do 26 marca br. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 7 lutego, o godzinie 17:00.