Dyplomaci w Zabrzu

06.02.2017

W miniony weekend Zabrze odwiedzili dyplomaci z Francji, Belgii, Szwajcarii i Konga, którzy spotkali się z Małgorzatą Mańką-Szulik, prezydentem Zabrza oraz francuskojęzycznymi dramaturgami przebywającymi w naszym mieście w ramach projektu „10 na 10”. Francję reprezentował ambasador Pierre Levy, Kongo Roger Ngimbi, I sekretarz ambasady. Delegatem Szwajcarii był Martin Michelet, radca ambasady. Z kolei Belgię reprezentował Franc Pezza, delegat ambasady Bruksela-Walonia.

Dla ambasadora Francji była to wyjątkowa wizyta. Pierre Levy odwiedził Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu, gdzie 50 lat temu prezydent tego kraju gen. Charles de Gaulle wypowiedział pamiętne słowa „Niech żyje Zabrze, najbardziej śląskie ze wszystkich śląskich miast, czyli najbardziej polskie ze wszystkich polskich miast". Wcześniej ambasador Francji rozmawiał z prezydentem Zabrza o wspólnych projektach. Zabrze od wielu współpracuje z Ambasadą Francji m.in. w zakresie przedsięwzięć ekologicznych i oświatowych. Miasto posiada też umowę partnerską z Seclin. W tym roku obchodzona jest 30-rocznica jej podpisania. Przez ostatnie lata zrealizowano wiele inicjatyw zbliżających mieszkańców obu miast.
4 lutego w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza zorganizowano spotkanie władz miasta Zabrze, dyplomatów, organizatorów i uczestników projektu „10 na 10” oraz przedstawicieli miejskich instytucji kultury i oświaty. Rozmawiano o tym, jak przebiega realizacja projektu. Nawiązywano do wizyty gen. De Gaulle’a w Zabrzu. Zaprezentowana została także okładka książki, która będzie efektem spotkania francuskojęzycznych dramaturgów.
Przypomnijmy, że „10 na 10” to przedsięwzięcie organizowane przez Międzynarodowe Centrum Teatru Francuskojęzycznego w Polsce. Dziesięciu autorów, z takich krajów jak Szwajcaria, Francja, Belgia, Kanada oraz kraje Afryki, przyjechało do Zabrza, aby w dziesięć dni napisać dziesięć sztuk teatralnych dla dziesięciu aktorów. Celem tych sztuk teatralnych jest rozwój nauczania języka francuskiego. Do Zabrza przyjedzie również dziesięcioro aktorów z francuskiej Wyższej Szkoły Aktorskiej Acteon z Avignonu, którzy poprowadzą warsztaty teatralne dla młodzieży z zabrzańskich szkół.
W najbliższych dniach zorganizowane zostaną spotkania w III Liceum Ogólnokształcącym i Liceum Plastycznym. 9 lutego projekt zostanie podsumowany w Łaźni Łańcuszkowej Sztolni Królowa Luiza.