Turyści najchętniej odwiedzają Zabrze

31.01.2017

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego podsumował liczby turystów, którzy odwiedzili Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego w 2016 roku. Przypomnieć warto, że był to jubileuszowy rok, w którym Szlak obchodził 10-lecie powstania. Z oferty 36 zabytków techniki skorzystało blisko 764 tysiące osób. Najchętniej odwiedzanymi obiektami była kopalnia Guido, Park 12C i Muzeum Górnictwa Węglowego.

Zabrzańskie atrakcje zobaczyło 154 tys. osób. Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach przyciągnęły 122,5 tys. osób. Dużą popularność zyskał również Szyb Prezydent wraz z kompleksem Sztygarka w Chorzowie, na terenie którego regularnie organizowane są wydarzenia kulturalne, często przy współudziale władz miasta.

– Rosnąca liczba turystów jest najlepszym dowodem na to, że podjęty dziesięć lat temu kierunek rozwoju turystyki poprzemysłowej w Zabrzu przynosi efekty. Mamy perełki, które z dumą prezentujemy turystom – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Wspomniana już kopalnia Guido z trzema poziomami zwiedzania, salą koncertową czy pubem jest przestrzenią edukacji, rekreacji i kultury. Sztolnia Królowa Luiza z Parkiem 12C, Bajtel Grubą czy kopalnią Królowa Luiza jest z kolei kompleksem podziemnych i naziemnych atrakcji. Trwają pracę przy oddaniu do użytku Sztolni Dziedzicznej. To bez wątpienia będzie kolejna atrakcja turystyczna. Podobnie może być z wieżą cieśnień. Muzeum Górnictwa Węglowego podjęło współpracę ze specjalistami z Uniwersytetu Śląskiego, którzy przygotowują koncepcję stworzenia swoistego parku nauki. Podobne rozwiązanie zostało wdrożone w Parku 12C. Park stanowi przestrzeń, w której dzieci i młodzież mogą w atrakcyjny sposób poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie.

– 1 stycznia 2017 r. Szlak powiększył się o nowe zabytki. To pozwala mieć nadzieję, że już niedługo będzie można mówić o milionie osób korzystających z naszej oferty. Zabytki techniki cieszą się ciągle rosnącą popularnością. Bardzo mnie to cieszy” – mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Już dziś zapraszamy na ósmą edycję święta Szlaku – INDUSTRIADĘ, która odbędzie się 9 i 10 czerwca. Przygotowane z tej okazji wydarzenia skupią się wokół motywu przewodniego „w rytmie maszyny”. Podczas INDUSTRIADY poznamy opowieści o zmianach technologicznych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły w regionie w wyniku procesu industrializacji, który napędzany były przez upowszechnianie się różnorodnych maszyn.

źródło: www.slaskie.pl