Uroczystości z okazji 35. rocznicy oporu społecznego wobec stanu wojennego

13.12.2016

O godz. 12.00 uroczystą mszą św. pod przewodnictwem bp gliwickiego Jana Kopca w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zabrzu-Zaborzu rozpoczęły się obchody z okazji 35. rocznicy oporu społecznego wobec stanu wojennego. W uroczystościach wzięli udział: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” Dominik Kolorz oraz liczne poczty sztandarowe.

Po nabożeństwie, pod krzyżem upamiętniającym internowanych w stanie wojennym złożono kwiaty.

Obóz internowania w Zabrzu-Zaborzu powstał w nocy z 12 na 13 grudnia 1981. Na jego potrzeby został zaadaptowany zakład karny mieszczący się przy ul. Janika. Zostało w nim umieszczonych około 600 działaczy opozycyjnych ze Śląska, Zagłębia oraz ówczesnego województwa częstochowskiego. W obozie przebywali m.in. przywódca strajku w Hucie "Katowice" w 1980 roku i sygnatariusz Porozumienia Katowickiego Andrzej Rozpłochowski oraz ówczesny szef Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Śląskiego, obecny poseł PiS Wojciech Szarama. Przewinęło się przez niego najwięcej działaczy opozycyjnych z regionu.