Zabrze przestrzenią rozwoju

Mieszkanie Plus w Zabrzu

26.10.2016

Mieszkania na wynajem powstaną w Zabrzu w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Tak zakłada list intencyjny podpisany przez Miasto Zabrze i Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości S.A.

Realizacja programu Mieszkanie Plus to nie tylko realne wsparcie dla średniozamożnych rodzin, ale też impuls prorozwojowy dla gospodarki. List intencyjny zakłada współpracę w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe oraz infrastrukturę społeczną i techniczną. Porozumienie dotyczy nieruchomości wytypowanej przez miasto Zabrze i wstępnie zaakceptowanej do dalszej analizy pod kątem możliwości realizacji inwestycji przez BGK Nieruchomości S.A. – spółkę zależną Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialną za operacyjne przygotowanie i pilotażową realizację programu Mieszkanie Plus.

– Program Mieszkanie Plus będzie wsparciem prowadzonych przez Miasto Zabrze działań w zakresie budowy nowych mieszkań w ramach towarzystw budownictwa społecznego. Miasto Zabrze współdziałając m.in. z Międzygminnym Towarzystwem Budownictwa Społecznego efektem czego jest budowa osiedla przy ul. Żywieckiej, współpracuje także z Bankiem Gospodarstwa Krajowego pozyskując środki na remonty mieszkań komunalnych i socjalnych – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
– Cieszę się, że w krótkim czasie od podpisania pierwszych porozumień, do programu Mieszkanie Plus przystępuje Zabrze. Łącznie podpisujemy dziś listy intencyjne z 13 gminami z całej Polski oraz z Agencją Mienia Wojskowego, dysponującą gruntami Skarbu Państwa. Jesteśmy w stałym kontakcie z kolejnymi podmiotami, zainteresowanymi współpracą w celu realizacji projektów inwestycyjnych obejmujących budownictwo mieszkaniowe. To intensywne rozmowy, które wkrótce powinny zaowocować dalszymi porozumieniami. Liczę, że stale rosnąca skala pilotażowych inwestycji będzie stanowić dla wszystkich zachętę do współpracy w ramach programu Mieszkanie Plus – przekonywał Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości S.A.

Na budowę mieszkań Zabrze wskazało nieruchomość położoną w okolicy ul. Pawliczka i ul. Wolności. Porozumienie jest wstępem do przeprowadzenia szczegółowych analiz, niezbędnych w przypadku każdego procesu inwestycyjnego. Uzyskanie pozytywnej oceny ekonomicznej i prawnej inwestycji na wskazanej działce pozwoli na określenie programu funkcjonalnego zabudowy oraz ewentualne zawarcie ostatecznej umowy inwestycyjnej. Mieszkania, jakie powstaną we wskazanych przez poszczególne gminy lokalizacjach, będą się charakteryzować umiarkowanymi czynszami, dostępnymi także dla słabiej uposażonych rodzin. To pozwoli im m.in. ograniczyć konieczność zadłużania się oraz wzmocni ich mobilności i elastyczność na rynku pracy. W sposób szczególny program ma za zadanie poprawić sytuację młodych polskich rodzin, dla których uzyskanie mieszkania o odpowiednim standardzie będzie stanowiło podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci.

Warto przypomnieć, że Zarząd Budynków Mieszkaniowych-Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Zabrzu rozpoczął realizację inwestycji związanej w budową nowych mieszkań. Przy ul. Trocera powstanie nowoczesne i przytulne osiedle. Do końca października chętni mogą się zgłaszać. Osiedle będzie składać z sześciu czterokondygnacyjnych budynków, w których znajdą się 72 mieszkania zaplanowane tak, aby spełniać wszelkie potrzeby przyszłych najemców. W ofercie będą zarówno kawalerki, jak również mieszkania dwu i trzypokojowe. Do wyboru są mieszkania o pow. od 33m2 do 67m2. Kameralna lokalizacja, nowoczesne budownictwo, szeroki wachlarz dostępnych mieszkań, duży parking i bliskość centrum miasta to tylko niektóre atuty Osiedla Trocera. Oferta zamieszkania na Osiedlu wydaje się być bardzo atrakcyjna dla rodzin z dziećmi: zaplanowano tu plac zabaw, ławeczki wśród zieleni, a samo usytuowanie Osiedla Trocera gwarantuje bliskość szkół i przedszkoli. Więcej informacji na stronie internetowej www.osiedletrocera.pl