Odczarowywali autyzm

19.05.2016

Zespół Szkół Specjalnych nr 40 w Zabrzu był organizatorem IV konferencji z cyklu „Niepełnosprawność a edukacja” – „Odczarować autyzm”, która odbyła się w Zabrzu 18 maja br. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła małżonka Prezydenta RP – Agata Kornhauser-Duda.

Organizatorem Konferencji był Zespół Szkół Specjalnych nr 40 w Zabrzu, a współorganizatorami: Stowarzyszenie „Nasza szkoła – nasz dom”, działające przy ZSS nr 40 w Zabrzu oraz Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny „METIS” z Katowic.

W trakcie konferencji kapituła w składzie: Bożena Bucka – dyrektor ROM-E METIS, Helena Budzanowska – pełnomocnik prezydenta miasta Zabrze ds. osób niepełnosprawnych, Urszula Koszutska – radna Sejmiku Województwa Śląskiego, dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Zabrzu, Gabriela Kowalska – prezes Stowarzyszenia „Serdeczni” z Tarnowskich Gór, Stanisława Stus – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 40 w Zabrzu oraz Alicja Ochota – członek Zarządu Stowarzyszenia „Nasza szkoła – nasz dom” przy ZSS nr 40 w Zabrzu, wręczyła Statuetkę „Jak Motyl”:

– w kategorii indywidualnej

• Małgorzacie Mróz – Piekary Śląskie
• Marianowi Ciba – Tarnowskie Góry

– w kategorii instytucji

• Komendzie Miejskiej Policji w Zabrzu, (statuetkę odebrał komendant miejski Policji w Zabrzu – Dariusz Wesołowski).

Po ceremonii wręczenia statuetek „Jak Motyl” przyszedł czas na wystąpienia prelegentów: Zofii Dzierki, która zaprezentowała wykład pt. „Komunikacja społeczna dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu. Jak pomóc – praktyczne rozwiązania”; Urszuli Koszutskiej, która wygłosiła prelekcję pt. „ Jak towarzyszyć niepełnosprawnemu dziecku ”; Dawida Salamona, który podzielił się swoimi doświadczeniami w temacie „ Trudne rodzicielstwo – moja walka z autyzmem”; Agnieszki Gorczycy, która przedstawiła temat „Autyzm i medycyna”; nauczycieli z ZSS nr 40 w Zabrzu, którzy podzielili się refleksjami w temacie „Special needs, czyli edukacja specjalna w Wielkiej Brytanii” oraz Gabrieli Kowalskiej i Iwony Kowalskiej, które mówiły o „ Znaczeniu zabawy w rozwoju dziecka z autyzmem – od teorii do praktyki”.

Uczestnikami konferencji byli rodzice, nauczyciele przedszkoli i wszystkich typów szkół, specjaliści, dyrektorzy, pracownicy poradni psychologiczno – pedagogicznej, członkowie fundacji, stowarzyszeń oraz instytucji działających na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, lekarze, studenci kierunków pedagogicznych, terapeutycznych i medycznych, przedstawiciele samorządów terytorialnych oraz pracownicy socjalni.