Przed nami IX edycja Metropolitalnego Święta Rodziny

05.05.2016

Już tylko nieco ponad dwa tygodnie dzielą nas od koncertu inaugurującego IX edycję Metropolitalnego Święta Rodziny. Organizatorzy zapraszają tradycyjnie do Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, gdzie 21 maja wystąpią: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz oraz Opera String Quartet z gościnnym udziałem Andrzeja Lamperta. Początek imprezy – godz. 17.00.

Idea tego święta zrodziła się w 2007 roku, podczas śląskiej pielgrzymki samorządowców i parlamentarzystów do Rzymu w 750-lecie śmierci św. Jacka, patrona Śląska. To właśnie wtedy Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza wraz ze śp. senator Krystyną Bochenek zaproponowały, aby zorganizować Metropolitalne Święto Rodziny. Tegoroczne przesłanie, „Rodzina – wspólnotą miłosierdzia”, zawiera akcenty nie tylko religijne, ale i społeczne. Rodzina jest pierwszą przestrzenią budowania relacji międzyludzkich opartych na serdeczności, współczuciu, wzajemnym przebaczeniu i wrażliwości na potrzeby bliskich. Ponadto, tegoroczne hasło Metropolitalnego Święta Rodziny koresponduje z ogłoszonym przez papieża Franciszka Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia oraz z przesłaniem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

– Marzę o tym, by w trakcie Metropolitalnego Święta Rodziny dotknąć wszystkich tych wyjątkowych inicjatyw, które dzieją się na Śląsku, ale jest ich tak wiele, że nie sposób chyba wszystkich zaprezentować w trakcie tych dwóch tygodni. Jako przedstawiciel rodziny – i tej miejskiej, i śląskiej, i mojej prywatnej, jestem bardzo szczęśliwa, że udaje się nam zgromadzić wokół tego wyjątkowego Święta tylu wspaniałych ludzi, których wspólnym celem jest promocja rodziny i wartości z nią związanych. Jestem przekonana, że rodzina jest rzeczą świętą i o tym mówił do nas papież Jan Paweł II, gdy stwierdził, iż „przyszłość Europy idzie przez rodzinę” – mówi Małgorzata Mańka – Szulik, prezydent Zabrza.

Na program rodzinnego święta każdego roku składają się, m.in. wykłady naukowe, wystawy, spektakle, koncerty, kiermasze, festyny, pikniki rodzinne, konkursy, imprezy sportowe i wydarzenia religijne.

Tegoroczne świętowanie rozpocznie się w sobotę, 21 maja, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Wystąpią: Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz i Opera Quartet z gościnnym udziałem Andrzeja Lamperta. Zapraszamy do udziału w tym niezwykłym koncercie.

Natomiast dzień później, w niedzielę, 22 maja o godz. 12.00, w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się liturgiczna inauguracja IX MŚR w formie dziękczynienia za jubileusze małżeńskie. Podobnie w katedrach Metropolii Górnośląskiej będą celebrowane msze św. w intencjach rodzin – aby były wspólnotami miłosierdzia.

Ważnym wydarzeniem będzie też z pewnością pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej gromadząca od kilkudziesięciu lat wielotysięczny tłum piątników: mężów, ojców i synów. Gościem specjalnym tej pielgrzymki, która odbędzie się w niedzielę, 29 maja, będzie abp Wojciech Polak, Arcybiskup Gnieźnieński i Prymas Polski.

Wyjątkowy koncert zorganizowany zostanie 4 czerwca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach, gdzie zabrzmi Oratorium "Sanctus Adalbertus" Henryka Mikołaja Góreckiego.

Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznej edycji Metropolitalnego Święta Rodziny znajdują się na stronie internetowej www.swieto-rodziny.pl

W załączeniu plakat z programem IX Mętropolitalnego Święta Rodziny.