Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru w Zabrzu

25.03.2016

Międzynarodowy Dzień Teatru to wielkie święto ludzi teatru – zarówno tych, których podziwiamy na scenie, jak i tych pracujących poza nią. W tym roku obchodzone jest już po raz 55. Do ogólnopolskich obchodów przyłączył się także Teatr Nowy w Zabrzu.

Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 r. podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach. Wybór padł wtedy na 27 marca.

Ze względu na fakt, iż w tym roku dzień ten przypadł w Niedzielę Wielkanocną, aktorzy Teatru Nowego zaprezentowali „Zaręczyny” Wojciecha Tomczyka w reżyserii Marcina Sławińskiego dzień później – 28 marca. Spektakl poprzedzony został odczytaniem orędzia adresowanego do całego „teatralnego świata”. W przeszłości jego autorami byli m.in.: Jean Cocteau, Peter Brook, Vaclav Havel, Dario Fo, a przed rokiem Krzysztof Warlikowski. W tym roku o napisanie orędzia poproszono rosyjskiego reżysera teatralnego i pedagoga Anatolija Wasiljewa. Międzynarodowemu orędziu towarzyszyło również lokalne przesłanie autorstwa Anny Augustynowicz.
Święto teatru stało się okazją, by docenić osoby zawodowo związane z zabrzańską sceną. W tym wyjątkowym dniu prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik wręczyła wyróżnienia osobom zasłużonym dla Teatru Nowego: Katarzynie Łacisz-Kubackiej (aktorka), Dariuszowi Czajkowskiemu (aktor), Mateuszowi Lisieckiemu (aktor), Ewelinie Balewskiej (zastępca głównej księgowej) i Markowi Wróblowi (montażysta).

Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

Natomiast w najbliższą sobotę, 2 kwietnia, Teatr Nowy w Zabrzu zaprasza wszystkich chętnych na uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Teatru, które zorganizowane zostaną w ramach ogólnopolskiej akcji „Dotknij Teatru”. W tym dniu będzie można zarówno zwiedzić teatr, wziąć udział w przeglądzie „amatorskich” monodramów i małych form w kawiarni Teatru Nowego (wstęp wolny, w godz. 13.30-17.00), jak i wysłuchać monodramu pt. „Lady M” w wykonaniu Magdaleny Waligórskiej (sala prób TN, bilety 30/20 zł, godz. 17.30).

Więcej informacji na plakacie poniżej, a także na stronie www.teatrzabrze.pl