Etiuda kompozycyjna pomnika profesora Zbigniewa Religi

14.03.2016

14 marca odbyło się otwarcie wystawy pn. „Etiuda kompozycyjna pomnika profesora Zbigniewa Religi”, na którą składają się prace autorstwa prof. Krzysztofa Nitscha. Ekspozycja będzie dostępna w godzinach 12:00 – 15:00, w Sali Historycznej Ratusza Miejskiego w Zabrzu przy ul. Prof. Religi 1. Wystawę będzie można zwiedzać w dniach pracy urzędu, do 24 marca.

W uroczystym otwarciu ekspozycji prac prof. K. Nitscha wzięli udział m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, przewodniczący Rady Miasta Zabrze Marian Czochara, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala, dyrektor Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi Jan Sarna. O swoich pracach opowiedział sam autor, prof. Krzysztof Nitsch, który zwrócił uwagę na to, że wystawa jest jedynie próbą podjęcia tematu stworzenia rzeźby, nie propozycją już konkretnych prac i pomysłów zaadaptowania konkretnej przestrzeni miejskiej.

Krzysztof Nitsch urodził się w 1948 roku w Zabrzu – Mikulczycach. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni prof. Jerzego Bandury. Od 1975 roku pracownik naukowo-dydaktyczny ASP w Krakowie. Od 1983 roku prowadzi pracownię medalierstwa i małych form rzeźbiarskich. W 1997 roku otrzymał tytuł naukowy profesora.
Wykonuje rzeźby pomnikowe, małe formy rzeźbiarskie i medale. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Prace prof. Krzysztofa Nitscha znajdują się w zbiorach wielu muzeów w kraju i zagranicą, m.in. w British Museum w Londynie, Muzeum Dantego w Rawennie, Muzeum Sportu w Lozannie, Muzeum Toyamura w Japonii, a także w zbiorach prywatnych w Japonii, Rosji, Francji, Niemczech, Argentynie, Ukrainie, USA, Belgii, Holandii, Włoszech, Chinach, Australii.