eTwinning w Przedszkolu nr 48

02.03.2016

Po raz kolejny wychowankowie Przedszkola nr 48 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu, wraz ze swoimi nauczycielami zostali laureatami konkursu europejskiego Programu eTwinning.

Projekt eTwinning „Read the World” („Czytaj świat”) realizowany w minionym roku szkolnym przez grupę „Pszczółek” pod kierunkiem nauczycieli – Natalii Szczygieł i Anny Krzyżanowskiej, jest zwycięzcą konkursu europejskiego (European eTwinning Prize 2016) w kategorii projektów zachęcających młodych ludzi do czytelnictwa (nagroda im. Pejo Javorova).

Poprzez działania projektowe, wraz z bohaterami książki „Gruffalo” autorstwa Julii Donaldson, dzieci poznawały świat natury, bogactwo języka oraz świat cyfrowy. Jednocześnie miały wiele okazji do podejmowania inicjatyw i dokonywania wyborów – czyli kształtowania umiejętności niezbędnych w społeczeństwie obywatelskim. Tych obywatelskich zachowań zabrzańskie przedszkolaki uczą się już od najmłodszych lat, mając do dyspozycji środowisko kulturowe i przyrodnicze, które jej otacza oraz nowoczesne technologie, dzięki którym już od 10 lat współpracują z przedszkolami w całej Europie.

Zapraszamy do odwiedzenia bloga projektu „Read the World: htttp://www.kidsreadtheworld.wordpress.com

Program eTwinning

eTwinning to społeczność szkolna, gromadząca szkoły i przedszkola z całej Europy (i nie tylko) współpracująca za pomocą mediów elektronicznych. eTwinning to również doskonalenie zawodowe nauczycieli.

Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę. Program zgromadził już ponad 310 tysięcy nauczycieli ze 140 tysięcy szkół, którzy łącznie pracują przy ponad 34 tysiącach różnorodnych projektów rocznie.

W programie uczestniczyć mogą przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, zarówno placówki państwowe, jak i prywatne (z uprawnieniami szkół publicznych) z krajów Unii Europejskiej, a także dodatkowo z Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Islandii, Liechtensteinu, Macedonii, Norwegii, Serbii i Turcji.
Program daje możliwość współpracy również z partnerami biorącymi udział w eTwinning Plus – są to placówki z krajów znajdujących się w sąsiedztwie z Unią Europejską – Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia, Tunezja i Ukraina.

Więcej informacji o programie eTwinning na stronie htttp://www.etwinning.pl

Źródło: http://www.etwinning.pl/czym-jest-etwinning