XXIV Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji

18.01.2016

16 stycznia, w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, odbyła się XXIV Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji organizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. W trakcie uroczystości wręczono podziękowania w kilkunastu kategoriach dla ponad 60 wybitnych osób oraz wyróżniających się organizacji.

Prezes RIG w Katowicach, Tadeusz Donocik zaznaczył, że Laury wskazują autorytety, ludzi sukcesu w różnych dziedzinach i osoby poszukujące dialogu. – Zmienia się Śląsk, zmienia się Polska. To właśnie dzięki tym ludziom – podkreśliła także rolę laureatów w swoim powitaniu Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza, które było honorowym gospodarzem wydarzenia.

– Tylko zrywanie ze stereotypami daje szansę pójścia do przodu, nie zrywanie z tradycją – mówiła w swoim podziękowaniu była premier prof. Hanna Suchocka, laureatka Diamentowego Lauru Umiejętności i Kompetencji. – Właściwie jestem już poza polityką. Zadecydowałam o tym sama, że po powrocie z Watykanu nie wracam do polityki. I to, że sobie o mnie przypomniano, że jeszcze ktoś chciał wspomnieć tamten czas i uznać go za dobry, jest dla mnie wielkim, wielkim wyróżnieniem – podsumowała decyzję Kapituły o przyznaniu jej najwyższego Lauru.

Statuetkę Orła Piastów Śląskich otrzymał Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w latach 1997-2000. Jerzy Buzek w laudacji wspomniał o zaangażowaniu Steinhoffa w działalność opozycyjną, między innymi poprzez dystrybucję prasy podziemnej. – Był wtedy taki legendarny „Mikołaj” na Górnym Śląsku, który to wszystko łączył – mówił Buzek. – Gdy Komitet Obywatelski „Solidarności” ogłosił listę swoich posłów do parlamentu w ’89 roku, na zdjęciu z Lechem Wałęsą pojawił się człowiek, którego właściwie prawie nikt nie znał, ja też go nie znałem zupełnie. I wtedy wszyscy się dowiedzieli, że „Mikołajem” był Janusz Steinhoff.

Kryształowym Laurem z Diamentem uhonorowany został ksiądz profesor Michał Heller, fundator i założyciel Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. – Umiejętność i kompetencja zależą ode mnie – rozważał w swoich podziękowaniach ks. prof. Heller. – Trzeba pamiętać o ograniczeniach. Trzeba o nich pamiętać także dlatego, żeby poza nie wyjść, bo przecież wszystkie ograniczenia są po to, aby je przekraczać – dodał laureat.

Laury Umiejętności i Kompetencji to coroczne wydarzenie, podczas którego – w wyrazie wdzięczności – wręczane są statuetki w dziedzinie gospodarki, nauki i kultury. Historia Laurów sięga roku 1992, kiedy działacze samorządu gospodarczego, skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, wystąpili z inicjatywą podziękowania ludziom nieprzeciętnym, wyróżniającym się firmom, organizacjom i instytucjom, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej, jej restrukturyzacji oraz dostosowania do standardów europejskich.

Pełna lista wyróżnionych

Źródło: laury.rig.katowice.pl