12. spotkanie z cyklu "Rokita Czyta"

09.12.2015

„Powieść, za którą Arundhati Roy otrzymała w 1997 r. nagrodę Bookera – najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Wielkiej Brytanii – stanie się papierkiem lakmusowym, jaki przyłożymy do otaczającej nas rzeczywistości roku 2015” – przekonują organizatorzy dwunastego spotkania „Rokita Czyta”. Odbędzie się ono 9 grudnia, w Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu – Rokitnicy przy ul. Krakowskiej 52. Początek – godz. 18.00.

„Bóg rzeczy małych” to pierwsza i ostatnia powieść napisana przez Arundhati Roy. I to w dużej mierze właśnie ona stanowiła impuls do zaangażowania się autorki w aktywność obywatelską, społeczną i feministyczną. W 2004 r. Roy za walkę na rzecz pokoju i praw człowieka uhonorowana została nagrodą Sydney Peace Prize.

Temat przewodni grudniowego spotkania "Rokity Czyta" wynika z założenia wspólnego dla calego cyklu. W ramach „Rokita Czyta” omawiane są bowiem bowiem książki, które pobudzają do myślenia, rozmowy o świecie współczesnym, aktywności i przekładania słów na czyny. Taka też jest powieść Arundhati Roy.

Organizatorem spotkania jest Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu, która przygotowała je we współpracy z Kartelem Kulturalnym. Dyskusję moderować będzie Magdalena Gościniak. Wstęp wolny.

"Współnota ludzi, którymi rządzą książki" spotyka się od marca 2014 r. Nieregularnie, ale zawsze o godz. 18.00 w rokitnickiej filii MBP w Zabrzu. Dyskusje toczą się wokół książek o bardzo różnorodnej tematyce, ale zawsze nietuzinkowych, wręcz prowokujących do tego, by o nich rozmawiać. Pierwsze spotkanie poświęcone było "Morfinie" Szczepana Twardocha, kolejne m.in. nst. książkom: "Źle urodzone" Filipa Springera, "Czarny Ogród" Małgorzaty Szejnert czy też "Ciemno, prawie noc" Joanny Bator.

Więcej szczegółów na: https://rokitaczyta.wordpress.com/