Doceniono zabrzańskich wolontariuszy

03.12.2015

Za nami obchody V Międzynarodowych Dni Osób Niepełnosprawnych i Wolontariatu, które odbyły się w Zabrzu 7 i 8 grudnia br. W pierwszym dniu obchodów zorganizowana została konferencja pn. „Asystentura społeczna drogą do samodzielności”, natomiast 8 grudnia organizatorzy zaprosili na obchody „Dnia Wolontariusza”.

W trakcie konferencji referaty zaprezentowali przedstawiciele: Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego Teatr Grodzki, Centrum Asystentury Społecznej, Fundacji IMAGO z Wrocławia, Regionalnego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej z Tychów oraz Alfred Haug – były koordynator pomocy osobom niepełnosprawnym miasta Essen (Niemcy).

Podczas warsztatów tematycznych, które odbyły się również w ramach konferencji, można było zapoznać się z nst. tematyką: „Jak założyć Centrum Asystentury Społecznej”, „Narzędzia wspomagania dzieci i młodzieży niepełnosprawnej – asystent społeczny”, „Możliwości pozyskania środków i narzędzi na działania aktywizujące w kontekście asystentury społecznej” oraz „Dobre praktyki wspomagania osób niepełnosprawnych w Essen”.

Obchody „Dnia Wolontariatu” zorganizowano 8 grudnia w zabrzańskim Multikinie. W trakcie imprezy rozstrzygnięto konkurs „Wolontariusz Roku” – nominacje i tytuły „Wolontariusza Roku” wręczył nagrodzonym Krzysztof Lewandowski, zastępca prezydenta Zabrza. Imprezie towarzyszył kiermasz prac świątecznych.

Konkurs „Wolontariusz Roku” ma na celu uhonorowanie dobroczynnej i społecznej działalności osób pracujących nieodpłatnie bez względu na wiek, wykształcenie i stan zdrowia na rzecz mieszkańców Zabrza.
Tytuł ten przyznawany jest w kategorii indywidualnej i zespołowej. Prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik co roku zaprasza do wzięcia udziału w konkursie instytucje publiczne, związki i stowarzyszenia, fundacje oraz inne osoby prawne.

W tym roku w kategorii indywidualnej tytuł „Wolontariusza Roku 2015” otrzymali:
1. Patryk Koczyba – rekomendowany przez Fundację Śląskiego Centrum Chorób Serca
2. Mateusz Kruba – rekomendowany przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „ Modlitwa i Czyn”
3. Dorota Nowicka – rekomendowana przez Parafię Rzymsko – Katolicką Św. Wojciecha w Zabrzu

W kategorii zespołowej tytuł „Wolontariusza Roku 2015” otrzymały zespoły:
1. Joanna Golomb, Danuta Bura, Monika Czapla, Bernadeta Rychlewska, Irena Korbel – rekomendowane przez Forum Razem
2. Ryszard Gnot, Karol Kroczek i Gerard Kukowka – rekomendowani przez Uczniowski Klub Sportowy 31 Rokitnica Zabrze

Nominacje do tytułu wolontariusz roku 2015 otrzymali:
w kategorii indywidualnej:
1. Aldona Barańska – Kazuś – rekomendowana przez Polskie Towarzystwo
Laryngektomowanych , Górnośląski Oddział Rejonowy w Zabrzu.
2. Anna Masłowska – rekomendowana przez Stowarzyszenie Samopomocy Osób Niepełnosprawnych „ Zabrzanka”.
3. Roman Bednarz – rekomendowany przez Obywatelski Ruch Bezrobotnych,
Stowarzyszenie Śląskie.
4. Teresa Stróżyńska – rekomendowana przez Zabrzańskie Towarzystwo Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski.
5. Zdzisława Jodłowska – rekomendowana przez Parafię Rzymsko – Katolicką św. Macieja Apostoła i Zespół Caritas.
6. Krystyna Wasilewska – rekomendowana przez Zabrzańskie Stowarzyszenie Kobiet i Ich Rodzin.
7. Renata Malinowska – rekomendowana przez Zabrzańskie Stowarzyszenie Kobiet i Ich Rodzin.
8. Agnieszka Wojciechowska – rekomendowana przez zgromadzenie Karmelitanek Misjonarek.
9. Wojciech Tutka – rekomendowany przez Spółdzielnię Socjalną Usług Różnych.
10. Rafał Strzelecki – rekomendowany przez Salezjańską Organizację SALOS Warszawa.

w kategorii zespołowej:
1. Stanisława Stus, Alicja Ochota, Michał Wilk, Aleksandra Napierała – rekomendowani przez radną Rady Miejskiej w Zabrzu Panią Łucję Chrzęstek – Bar
2. Klub Wolontariusza w składzie Magdalena Cichorowska , Beata Grybsz, Elżbieta Grzeszczuk, Dominka Kamińska, Daria Kozina, Oliwia Makowska, Anna Nikodem, Kornel Nocoń, Jolanta Rzeszutek, Natalia Sinlat, Dominka Wasiuta – rekomendowani przez Zabrzańskie Towarzystwo Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski.
3. Rafał Kłąpouch, Barbara Kłapouch, Magdalena Komaga, Jadwiga Młody – Rekomendowani przez Polski Związek Niewidomych Koło w Zabrzu.
4. Członkowie Stowarzyszenia Motocyklistów Invaders Polska Oddział w Zabrzu pod przewodnictwem Michała Maroczkańca – rekomendowany przez Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Zabrzu.
5. Szkolna Grupa Ratownicza IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Zabrzu – rekomendowana przez Zarząd Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Zabrzu.
6. Aleksander Łacek, Rafał Andreas – rekomendowany przez Fundację Śląskiego Centrum Chorób Serca.
7. Julia Borkowska, Sonia Burek, Marta Wojdyła , Monika Wojdyła, Paulina Kacprzyk, Magdalena Kornatka, Michał Szołdra, Katarzyna Walke – rekomendowani przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „ Modlitwa i Czyn”.
8. Roman Błaszczyk, Stefania Szatoń, Julia Włosek, Robert Bąk – rekomendowani przez Stowarzyszenie Centrum Integracji Osób Niepełnosprawnych KOLIBER w Zabrzu.