Za nami 24. koncert "Serce za serce"

16.11.2015

Już po raz 24. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi nagrodziła swoich darczyńców, przyjaciół oraz laureatów konkursów. Gala „Serce za serce”, której inicjatorem był przed laty prof. Religa, odbyła się w sobotę w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Koncert organizowany jest z myślą o propagowaniu misji Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, upamiętnieniu jej Założyciela i Patrona oraz uhonorowaniu osób, firm i instytucji za wsparcie prac naukowo-badawczych prowadzonych w Instytucie Protez Serca Fundacji.

Wyróżnienia za wspieranie fundacji przyznawane są osobom i firmom. Środki z otrzymanych darowizn, dotacji i grantów naukowych Fundacja przeznacza na realizację prac nad mechanicznymi protezami serca, robotem kardiochirurgicznym, mechatronicznymi urządzeniami chirurgicznymi oraz nad wykorzystaniem w terapii serca bioinżynierii i biotechnologii.

W tym roku gwiazdą koncertu był zespół Zakopower, jedna z najbardziej znanych w Polsce grup z powodzeniem łącząca muzykę Podhala z nowoczesnymi brzmieniami oraz rockową estetyką. Cichym bohaterem Zakopower jest Mateusz Pospieszalski, kompozytor i producent nagrań, a twarzą i niepodrabialnym głosem Sebastian Karpiel-Bułecka. Na koncercie "Serce za serce" Zakopowerowi towarzyszyła jedna z najznakomitszych polskich orkiestr kameralnych – Aukso. Orkiestrą dyrygował Marek Mosia.

Statuetki "Serce za serce" podczas sobotniej gali otrzymały za hojność spółki: Voigt z Zabrza i Ecol z Rybnika. Statuetki "Przyjaciel Fundacji" dostały spółki: Zakłady Mięsne HAM, Rafako SA, Inter Car II, Alter Medica, Wadim Plast, IRPO, Maga, Roboclean i PerfectColl.

Medalem im. prof. Zbigniewa Religi zostali wyróżnieni współtwórcy głośnego, poświęconego prof. Relidze, filmu pt. "Bogowie" – o historii początku polskiej transplantacji serca. W imieniu reżysera Łukasza Palkowskiego nagrodę odebrali: odtwórca roli prof. Religi Tomasz Kot oraz odtwórca roli prof. Andrzeja Bochenka Szymon Warszawski.

Fundacja uhonorowała również darczyńcę wyłonionego spośród osób prywatnych, które wspierają jej pracę. W tym roku rada Fundacji szczególnie podziękowała Kazimierze Stańczyk – "za wspaniałą filantropijną postawę".

Nagrodzeni zostali również zwycięzcy konkursu o nagrodę naukową im. prof. Religi na najlepszą pracę z zakresu medycyny i bioinżynierii, dotyczącą szeroko rozumianego leczenia chorób serca. Laureatami został zespół twórców pracy opisującej nową metodę hybrydowej rewaskularyzacji, która łączy techniki z zakresu kardiologii interwencyjnej i kardiochirurgii.

W imieniu wyróżnionego zespołu (w składzie: prof. Mariusz Gąsior, dr Michał Zembala, dr Mateusz Tajstra, dr Krzysztof Filipiak, dr Marek Gierlotka, dr Tomasz Hrapkowicz, dr Michał Hawranek, prof. Lech Poloński i prof. Marian Zembala) nagrody odebrali w sobotę kardiolog Mateusz Tajstra i kardiochirurg Tomasz Hrapkowicz.

Fundację Rozwoju Kardiochirurgii powołał w 1991 r. prof. Zbigniew Religa. Zajmuje się ona opracowywaniem i wdrażaniem urządzeń i produktów służących ratowaniu ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce. Wyspecjalizowała się w pracach związanych z polskim sztucznym sercem, robotem kardiochirurgicznym i innowacyjnymi narzędziami chirurgicznymi, inżynierią tkankową wykorzystywaną w celach leczniczych oraz biologicznymi protezami zastawek serca do korekcji wrodzonych i nabytych wad serca u dzieci i dorosłych.

Działalność Fundacji możliwa jest m.in. dzięki ofiarności firm, instytucji i osób prywatnych, którym koncert "Serce za serce" jest dedykowany. Od początku istnienia Fundacji przewodniczącym jej Rady był prof. Zbigniew Religa – wybitny polski kardiochirurg, który w 1986 r. przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Zrezygnował z tej funkcji w 2005 r., z chwilą objęcia teki ministra zdrowia. Po jego śmierci, 8 marca 2009 r., fundacja przyjęła jego imię.

W minionych edycjach gwiazdami koncertów "Serce za serce" byli m.in. Placido Domingo, Jose Carreras, Montserrat Caballe, June Anderson, Michel Legrand, Chris de Burgh i Gheorghe Zamfir. W ostatnich latach galę uświetniali m.in. argentyński gitarzysta Eduardo Falu, Michał Bajor, Grzegorz Drabowicz i Marek Torzewski, pianista Marek Tomaszewski, Golec uOrkiestra i artyści zespołu Śląsk.