Listopad w Muzeum Miejskim w Zabrzu

30.10.2015

Przedstawiamy harmonogram działalności Muzeum Miejskiego w Zabrzu w listopadzie br.

Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6 (tel. 32 777 05 01)

Wystawy:
• „Historia medycyny w kilku odsłonach” to tytuł kolejnej wystawy przygotowywanej przez Muzeum Miejskie w Zabrzu. Wystawa ta nie jest próbą przedstawienia dziejów medycyny od czasów najdawniejszych po współczesne, a jedynie ukazaniem niektórych wątków historii lecznictwa poprzez spojrzenie nań przez wybitnych lekarzy-specjalistów, uczonych oraz muzealników. Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in.: książki medyczne z ubiegłych wieków oraz instrumenty medyczne z XVIII i XIX w. Jedną z odsłon stanowić będą karty zielników z XVII, XVIII i XIX w., pochodzące z zasobów Zamku Królewskiego na Wawelu. Towarzyszyć im będzie publikacja „Imago florae − spotkanie artysty i uczonego”. Te barwnie ilustrowane wizerunki kwiatów i roślin koneserzy i kolekcjonerzy będą mogli nabyć podczas trwania wystawy.

Kolejną odsłoną będą starodruki z imponującej kolekcji profesora Janusza Skalskiego, pasjonata historii medycyny, wybitnego polskiego kardiochirurga z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, którego książkę „Mam odwagę mówić o cudzie” można będzie również kupić w czasie trwania wystawy.

W następnej odsłonie poznamy zabrzańskie szpitale w ikonografii (zdjęcia, pocztówki). Wśród eksponatów będzie można obejrzeć wiele dokumentów, książek, publikacji oraz instrumentów medycznych, pochodzących z prywatnej kolekcji dr. Daniela Sabata ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu. Nie zabraknie również wizerunków wybitnych śląskich medyków. Będzie można poznać wyposażenie dawnej sali operacyjnej, a także nieco bardziej współczesnej z lat 80. XX wieku, gdzie 30 lat temu przeprowadzano zabiegi chirurgiczne, w tym pierwsze operacje przeszczepów serca, dziś stanowiące jedne z najważniejszych wydarzeń w historii polskiej medycyny. Obie sale sprowadzone zostały ze Śląskiego Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności w Ustroniu.
Wystawa czynna będzie od 26 października br. do 3 stycznia 2016 r.

Wykłady i spotkania
• Spotkanie ze Stanisławem Michałem Rybarczykiem, dyrygentem Chóru Synagogi „Pod Białym Bocianem”
Na spotkanie z cyklu „Wszyscy jesteśmy Ślązakami” zapraszają: Muzeum Miejskie w Zabrzu, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Konsulat RFN w Opolu. Gościem będzie Stanisław Rybarczyk, a moderatorem ks. dr Piotr Górecki. Gość spotkania jest dyrygentem, animatorem kultury, menedżerem i pedagogiem. Wśród jego licznych inicjatyw i dokonań warto zwrócić szczególną uwagę na te, które wpisują się w działania na rzecz dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego, współpracy międzynarodowej i międzykulturowej. Od 1996 r. jest dyrygentem i dyrektorem artystycznym założonego przez siebie Chóru Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu – jedynego chóru synagogalnego w Polsce. Od 2000 r. prowadzi Polsko-Niemiecką Młodą Filharmonię Dolny Śląsk. Wspólnie z Jerzym Kichlerem zainicjował powstanie Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”. W ramach jej działania powołał do życia cykl „Biblia i Muzyka”, zainicjował warsztaty „Śpiewaj z rabinem, pastorem i księdzem”, założył ponadto Salon Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.
Spotkanie odbędzie się 17 listopada br. Początek o godz. 17.30. Galeria Muzeum Café Silesia. Wstęp wolny.

• Od harcerza do więźnia Mokotowa. O powojennej konspiracji
Spotkanie z Tadeuszem Denkowskim, żołnierzem organizacji „Kraj” poprowadzi Zbigniew Gołasz z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach
Spotkanie odbędzie się 26 listopada br.. Początek o godz. 17.30. Galeria Muzeum Café Silesia. Wstęp wolny.
***
• Wieczór Andrzejkowy dla dzieci
Muzeum Miejskie w Zabrzu zaprasza dzieci od lat 5 do 12 (maluchy w towarzystwie opiekunów) na Wieczór Andrzejkowy do Galerii Café Silesia przy ul. 3 Maja 6 w Zabrzu. W poniedziałek, 30 listopada, od godz. 16.00 będziemy wróżyć, odgadywać przyszłość, ale przede wszystkim bawić się, poznając andrzejkowe zwyczaje i tradycje. Wstęp 5 zł od uczestnika. Zapisy przyjmuje Dorota Kuder pod nr tel. 32 777 05 01. Ilość miejsc ograniczona.
Wieczór Andrzejkowy odbędzie się 30 listopada br. Początek o godz. 16.00. Galeria Muzeum Café Silesia. Wstęp 5 zł od uczestnika.

Muzeum Miejskie w Zabrzu, ul. Powstańców Śl. 3 (tel. 32 271 56 89)

Wystawa:
• Roman Nowotarski. Malarstwo – Wystawa ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Zabrzu przedstawiająca twórczość artysty od lat związanego z Zabrzem, wieloletniego profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Na wystawie pokazanych zostanie ok. 40 prac tego wybitnego malarza, wykonanych temperą na płótnie, pochodzących z lat 1959 – 2013.
Wystawa czynna do 10 stycznia 2016 r.

Lekcje muzealne:
Pełna oferta na stronie Muzeum Miejskiego w Zabrzu: www.muzeum-miejskie-zabrze.pl/komunikat3.php