VI Konferencja Popularno-Naukowa Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

28.10.2015

27 października, w Galerii Muzeum Miejskiego w Zabrzu Café Silesia przy ul. 3 Maja 6, odbyła się VI Konferencja Popularno-Naukowa Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

Temat tegorocznej konferencji brzmiał: „Historia medycyny i farmacji w Zabrzu”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza oraz Maciej Miziołka, dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dwudniową konferencję poprowadzili: Urszula Wieczorek, starszy kustosz, kierownik Działu Kultury Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz Piotr Hnatyszyn, starszy kustosz, kierownik Działu Historii Muzeum Miejskiego w Zabrzu.

W programie znalazło się wiele ciekawych wystapień, m.in.: Damiana Halmera z Muzeum Miejskiego w Zabrzu pt. "Z dziejów szpitali i szpitalnictwa na Śląsku w średniowieczu", ks.dr. n. hum. Piotra Góreckiego z Zabrza nt. "Chrześcijańska Caritas początkiem współczesnej opieki medycznej" czy też dr. n. hum. Marii Kempy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pt. "Od Szpitala Spółki Brackiej do Śląskiej Akademii Medycznej".

Uczestnicy VI Konferencji Popularno-naukowej Muzeum Miejskiego w Zabrzu mogli też zwiedzić otwartą 27 października w Muzeum Miejskim w Zabrzu wystawę pt. "Historia medycyny w kilku odsłonach".