Zabrze odwiedzi filmobus

27.10.2015

Dzisiaj (30 października), na Placu Wolności, na mieszkańców naszego miasta czekać będzie Filmobus „7 miliardów Innych”. Ci, którzy zdecydują się go odwiedzić, mają szansę na udział w globalnym projekcie. "Powiedz czego nauczyłeś się od swoich rodziców, czym jest dla Ciebie miłość, jakie są Twoje marzenia… i wystąp w niezwykłym filmie" – zachęcają pomysłodawcy tego przedsięwzięcia.

Projekt „7 miliardów Innych” zainicjował francuski artysta Yann Arthus-Bertrand. W 2003 r. kilkudziesięciu operatorów kamery odwiedziło 84 państw. Przeprowadzono sześć tysięcy wywiadów z przeróżnymi ludźmi. Wszystkim zadawano te same pytania, takie jak: „Co chciałbyś przekazać swoim dzieciom?”, „Czym jest dla Ciebie miłość?”, „Czego nauczyłeś się od swoich rodziców?".
Efektem przedsięwzięcia jest niezwykły film pod tytułem „7 miliardów Innych”, który od 2009 r. pokazywany jest w rożnych krajach.
Po raz pierwszy projekt zobaczyli mieszkańcy Paryża. Już w pierwszym miesiącu wystawę odwiedziło 150 tys. osób. Organizatorzy podają, że w sumie" 7 miliardów Innych" zobaczyło już ponad 3 miliony osób.

Filmobus „7 miliardów Innych” zawitał do Polski pod koniec września br. Wysłannicy Fundacji GoodPlanet podróżują po polskich miastach i zadają Polakom pytania o ich lęki, refleksje, definicję szczęścia i miłości. Do tej pory odwiedzili m.in.: Jelenią Górę, Gniezno, Oświęcim, Częstochowę czy Opole. 30 października br., w godz. 9.00-12.00, odwiedzą Zabrze. Zebrane w ten sposób wypowiedzi Polaków uzupełnią wystawę video w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Otwarcie wystawy zaplanowano na 3 grudnia br., a potrwa ona do 4 stycznia 2016 r.