Zaproszenie na warsztaty "Światłem przemienione"

26.10.2015

„Światłem przemienione”, to tytuł warsztatów poświęconych iluminacji przestrzeni miejskiej, które odbędą się w najbliższy czwartek (29 października) w Katowicach. To wspólne przedsięwzięcie Tauron Dystrybucja i Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Spotkania skierowane jest zarówno do profesjonalnych fotografów, fotoamatorów, jak też samorządowców, zarządców nieruchomości i konserwatorów zabytków. Głównym prelegentem będzie znany architekt światła – Michał Kaczmarzyk.

Plan:
– Cześć teoretyczna spotkania (warsztaty) odbędzie się 29 października, o godz. 11.00, w budynku Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych (CNTI) Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przy ul. Bogucickiej 5.
– Wieczorne „fotołowy” zostaną zorganizowane przed Rektoratem przy ul. 1-Maja 50 w Katowicach o godz. 18.00. Na tę okoliczność gmach będzie specjalnie iluminowany. Wieczorne „fotołowy” mają pokazać, jak światło zmienia otaczającą nas architekturę. Wydarzenie adresowane jest głównie do fotografów i fotoamatorów, którzy poszukują nowych form ekspresji.

Partnerem warsztatów jest firma Alfa Elektro z Katowic posiadająca doświadczenie w realizacji dziesiątek iluminacji m.in.: ulicy Krakowskiej w Tarnowskich Górach, a także gliwickiej Radiostacji.

W trakcie porannych warsztatów poruszone zostaną nst. zagadnienia:
• Światło naturalne i jego barwa w architekturze. Inspiracje i praktyka projektowa
• Wirtualny spacer nocą. Iluminacje miast – dobre i złe przykłady
• Jak światło zmienia otoczenie? „Historia pewnego Placu”
• Metamorfoza przestrzeni publicznej
• Zyski płynące z iluminacji: bezpieczeństwo, rozwój handlu i usług, poprawa atrakcyjności miejsca
• Koszty iluminacji.

Prowadzący warsztaty – Michał Kaczmarzyk – jest architektem z kilkunastoletnią praktyką. Firma Qbik, którą zarządza, specjalizuje się w realizowaniu iluminacji obiektów architektonicznych, a także tworzy wielkie widowiska mappingowe. Do największych sukcesów architekta można zaliczyć iluminacje m.in.: Muzeum Narodowego, Pałacu Biskupów w Kielcach, Żurawia Gdańskiego, Starostwa Powiatowego w Rybniku, Mostu Zygmunta Starego w Pile. Michał Kaczmarzyk jest także współtwórcą Festiwali Światła w Warszawie, Łodzi, Jeleniej Górze i Lublinie. Stworzył również kierunek „Architektura światła” na Państwowej Wyższej Szkole w Nysie.