V Zabrzańskie Klasyki Nocą

12.10.2015

Zabrzańskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji po raz piąty organizuje Zabrzańskie Klasyki Nocą. Będzie to spotkanie miłośników klasycznej motoryzacji z całego regionu, a nawet spoza niego – wstępnie swoją obecność zapowiedziały ekipy z Opola i Wrocławia.

Zabrzańskie Klasyki Nocą rozpoczną się w najbliższą sobotę, 24 października, o godz. 18.00, na pl. Warszawskim. O godz. 18.30 z pl. Warszawskiego ruszy parada pojazdów zabytkowych, która przemierzy ulice: Padlewskiego, 3 Maja, al. Monte Cassino, ul. Wolności i dotrze na teren Skansenu Królowa Luiza przy ul. Wolności 410. Tam na uczestników czeka szereg atrakcji: kurs pierwszej pomocy, prezentacja wyposażenia specjalistycznego radiowozu Wydziału Ruchu Drogowego zabrzańskiej komendy policji czy specjalny pokaz przygotowany przez Szkołę Nauki Jazdy i Ratownictwa Medycznego MOTORAT.

Choć to nie jest ostatnia impreza organizowana przez Zabrzańskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji, organizatorzy traktują ją jako zakończenie sezonu. Oczywiście podczas imprezy pojawi się także pełen zakres pojazdów zabytkowych produkcji europejskiej czy japońskiej. Będzie to świetna okazja, aby zobaczyć bardzo nietypowe i coraz rzadsze samochody. Wśród lincolonów, buicków czy amerykańskich wersji mercedesów zjawią się też fiaty 125p i 126p, trabanty, zastawy, polonezy, wartburgi czy datsuny i zabytkowe toyoty.

Październikowa edycja zorganizowana zostanie pod hasłem „Górniczym szlakiem!”, dlatego finał odbędzie się w jednym z najciekawszych miejsc związanych z górnictwem w Zabrzu, które jednocześnie pozwala na ekspozycję samochodów uczestników i – co równie ważne – jest atrakcyjne również dla niezmotoryzowanych uczestników imprez. Prócz samochodów należących do ZetKaeNowiczów, otwarte będzie również Muzeum Pojazdów Zabytkowych, uruchomiona zostanie parowa maszyna wyciągowa. Będzie również można dobrze zjeść, dzięki przybyłym foodtruckom.

Tradycją Zabrzańskich Klasyków Nocą jest pomaganie potrzebującym. Po raz kolejny zorganizowana zostanie zbiórka dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt Psitulmnie. Zwierzakom można przekazać: mokrą karmę w puszkach, makaron i ryż, wszelkie środki czystości (z płynami i proszkami do prania na czele), koce, ręczniki, a także kołdry i poduszki (ale nie z pierzem). Potrzebne są również obroże, szelki i smycze.