Przedsmak Festiwalu im. K. Pendereckiego – powstanie mural

02.10.2015

Tym razem w ramach przedtaktu i zapowiedzi III Międzynarodowego Festiwalu im. K. Pendereckiego(23-25. X) grupa NieTak, jedna z najlepszych formacji tego rodzaju w Polsce, weźmie udział w niezwykłym happeningu promującym to wydarzenie. Już jutro, 3 października, przy wylocie Sztolni Królowa Luiza w centrum Zabrza (ul. Miarki 8) powstanie wielkoformatowy mural inspirowany rękopisami i szkicami partytur patrona festiwalu. Na ostateczny wygląd dzieła wpływ będzie miała muzyka samego mistrza Pendereckiego wykonywana na żywo przez Sinfoniettę Cracovię pod dyrekcją Jurka Dybała. Mural będzie mieć powierzchnię ponad 100 m2.

Koncert towarzyszący pracy artystów malarzy rozpocznie się o godz. 14.00, finał happeningu potrwa do godziny 16.00. Usłyszeć będzie można przekrój dzieł Krzysztofa Pendereckiego zwieńczony Sinfoniettą nr 3 "Kartki z nienapisanego dziennika" – utworem, którego premiera wersji kwintetowej otworzyła pierwszą edycję tego festiwalu w Zabrzu.

– Wierzę że tego typu akcje, możliwe dzięki otwartości miasta, bardzo przyczyniają się do wzrostu zainteresowania tzw. "muzyką  współczesną. Najlepszym tego potwierdzeniem  jest ogromna i stale rosnąca popularność  naszego wyjątkowego festiwalu w wyjątkowym miejscu – 320 metrów pod ziemią w Kopalni Guido w  Zabrzu. Już dziś zapraszam na jego 3. edycję! – mówi dyrektor Festiwalu i Sinfonietty Cracovii – Jurek Dybał.

Sinfonietta Cracovia specjalizuje się w wykonawstwie muzyki Krzysztofa Pendereckiego, który jest jednym z jej założycieli  i przewodniczącym honorowej rady artystycznej krakowskiego zespołu. Grupa NieTak to pierwsza profesjonalna agencja artystyczna powstała z myślą o rozpowszechnianiu sztuki ulicznej graffiti.

Tego niezwykłego wydarzenia nie można przegapić!

Sztolnia Królowa Luiza

Zabrze Centrum, ul. K. Miarki 8

Sobota, 3 października 2015

Godz. 14.00 – 16.00

Wstęp wolny! 

 

Wykonawcy:

Grupa Nietak / nietak.org.pl

Sinfonietta Cracovia / sinfonietta.pl

Dyrygent – Jurek Dybał / jurekdybal.com

 

Organizatorzy:

Kopalnia Guido / www.kopalniaguido.pl

Miasto Zabrze / www.um.zabrze.pl

Fundacja Kultury Muzycznej do-mi / fundacjadomi.org

Sinfonietta Cracovia / sinfonietta.pl 

 

Więcej o Festiwalu na www.penderecki320.com