Zabrze liderem w tegorocznym hurtowym zakupie energii

03.07.2015

29 samorządów i 203 jednostek samorządowych z naszego regionu zakupi wspólnie 464 GWh energii elektrycznej. Porozumienie w tej sprawie podpisali 19 czerwca, w siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w Katowicach, włodarze 29 śląskich i zagłębiowskich miast, powiatów i gmin oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadzi gmina Zabrze.

– To największy tego typu zakup hurtowy w Polsce. Ponownie pokazujemy, że nasze miasta potrafią współpracować przy realizacji takich dużych przedsięwzięć – stwierdziła Małgorzata Mańka Szulik, prezydent Zabrza, przewodnicząca Zarządu GZM. – Pomimo zmian na rynku energii, widać, że wspólne działanie opłaca się nam wszystkim.

Uczestnikami hurtowego zakupu energii, oprócz wszystkich trzynastu miast zrzeszonych w GZM-ie (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze), będą też: Będzin, Czeladź, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Piekary Śląskie, Powiaty Mikołowski i Zawierciański, Rydułtowy, Świerklaniec, Wojkowice, Wyry, Wielowieś i Zawiercie.

Wśród jednostek samorządowych, które podpisały w czerwcu porozumienie, znajdują się m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury czy komendy miejskie Państwowej Straży Pożarnej. Do porozumienia dołączyło także 25 instytucji podległych marszałkowi województwa śląskiego.

Porozumienie szczegółowo precyzuje, ile prądu kupią poszczególne samorządy. I tak: najwięcej trafi do Katowic – 75 GWh, Sosnowca – 32,6 GWh oraz Gliwic– 21,2 GWh, jednostki Urzędu Marszałkowskiego zamówią 43 GWh.
Inicjatorem grupowego zakupu energii elektrycznej po raz kolejny był Górnośląski Związek Metropolitalny. W siedzibie związku odbyło się szereg spotkań, narad i konsultacji. Przygotowania do podpisania czerwcowego porozumienia trwały kilka miesięcy.

Zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych całą procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadzi gmina Zabrze. Górnośląski Związek Metropolitalny, który do tej pory koordynował wszystkie przygotowania, będzie udzielał liderowi wsparcia w organizacji przetargu. Powinien zostać on ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia, a rozstrzygnięcie spodziewane jest pod koniec września. Umowa zawarta zostanie na 12 miesięcy i obowiązywać będzie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r.

Przypomnijmy, że zainicjowane przez GZM Metropolitalne Centrum Zakupów Hurtowych w 2012 roku osiągnęło blisko 8 mln oszczędności z tytułu wspólnego przetargu na zakup energii elektrycznej. Wtedy porozumienie podpisało 20 samorządów i 41 pozostałych podmiotów, a zakupiono dla nich 191 GWh energii elektrycznej. Rok później wynik był jeszcze lepszy. Spółka Tauron dostarczyła ponad 291 GWh energii elektrycznej do 26 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 120 samorządowych spółek i instytucji. Oszczędności, jakie powstały w wyniku przetargu wyniosły ponad 13 mln złotych. W ub. roku GZM zorganizował przetarg dla 27 samorządów i 162 samorządowych jednostek z naszego regionu na zakup 385 GWh energii elektrycznej.

29 samorządów i 203 jednostek samorządowych z naszego regionu zakupi wspólnie 464 GWh energii elektrycznej. Porozumienie w tej sprawie podpisali 19 czerwca, w siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w Katowicach, włodarze 29 śląskich i zagłębiowskich miast, powiatów i gmin oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadzi gmina Zabrze.
– To największy tego typu zakup hurtowy w Polsce. Ponownie pokazujemy, że nasze miasta potrafią współpracować przy realizacji takich dużych przedsięwzięć – stwierdziła Małgorzata Mańka Szulik, prezydent Zabrza, przewodnicząca Zarządu GZM. – Pomimo zmian na rynku energii, widać, że wspólne działanie opłaca się nam wszystkim.
Uczestnikami hurtowego zakupu energii, oprócz wszystkich trzynastu miast zrzeszonych w GZM-ie (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze), będą też: Będzin, Czeladź, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Piekary Śląskie, Powiaty Mikołowski i Zawierciański, Rydułtowy, Świerklaniec, Wojkowice, Wyry, Wielowieś i Zawiercie.
Wśród jednostek samorządowych, które podpisały w czerwcu porozumienie, znajdują się m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury czy komendy miejskie Państwowej Straży Pożarnej. Do porozumienia dołączyło także 25 instytucji podległych marszałkowi województwa śląskiego.
Porozumienie szczegółowo precyzuje, ile prądu kupią poszczególne samorządy. I tak: najwięcej trafi do Katowic – 75 GWh, Sosnowca – 32,6 GWh oraz Gliwic– 21,2 GWh, jednostki Urzędu Marszałkowskiego zamówią 43 GWh.
Inicjatorem grupowego zakupu energii elektrycznej po raz kolejny był Górnośląski Związek Metropolitalny. W siedzibie związku odbyło się szereg spotkań, narad i konsultacji. Przygotowania do podpisania czerwcowego porozumienia trwały kilka miesięcy.
Zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych całą procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadzi gmina Zabrze. Górnośląski Związek Metropolitalny, który do tej pory koordynował wszystkie przygotowania, będzie udzielał liderowi wsparcia w organizacji przetargu. Powinien zostać on ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia, a rozstrzygnięcie spodziewane jest pod koniec września. Umowa zawarta zostanie na 12 miesięcy i obowiązywać będzie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r.
Przypomnijmy, że zainicjowane przez GZM Metropolitalne Centrum Zakupów Hurtowych w 2012 roku osiągnęło blisko 8 mln oszczędności z tytułu wspólnego przetargu na zakup energii elektrycznej. Wtedy porozumienie podpisało 20 samorządów i 41 pozostałych podmiotów, a zakupiono dla nich 191 GWh energii elektrycznej. Rok później wynik był jeszcze lepszy. Spółka Tauron dostarczyła ponad 291 GWh energii elektrycznej do 26 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 120 samorządowych spółek i instytucji. Oszczędności, jakie powstały w wyniku przetargu wyniosły ponad 13 mln złotych.
W ub. roku GZM zorganizował przetarg dla 27 samorządów i 162 samorządowych jednostek z naszego regionu na zakup 385 GWh energii elektrycznej.