Akcja edukacyjna "Udarom można zapobiegać"

25.05.2015

Stowarzyszenie „Udarowcy – Liczy się wsparcie!” zaprasza w najbliższą środę, 27 maja, do odwiedzenia mobilnego miasteczka profilaktyki udarowej. Będzie ono czynne od godz. 10.00 do godz. 14.00, na Placu Wolności w Zabrzu. Wydarzenie jest częścią ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „UDAROM MOŻNA ZAPOBIEGAĆ!”.

W ramach akcji mieszkańcy czterech miast w Polsce w specjalnie zaaranżowanych mobilnych miasteczkach edukacyjnych będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych (pomiar ciśnienia, cukru), porad i konsultacji medycznych oraz dzięki interaktywnej mapie mózgu dowiedzieć się więcej o jego funkcjonowaniu, a także otrzymać materiały edukacyjne.

Celem akcji jest pokazanie związku pomiędzy chorobami układu krążenia a udarem mózgu oraz edukacja na temat tego, co może wpływać na wystąpienie udaru mózgu i jak można przeciwdziałać tej chorobie.

Udar mózgu jest statystycznie trzecią przyczyną zgonu i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. W całej Europie z powodu udaru mózgu umiera rocznie około 1 250 000 osób. W Polsce co roku udar dotyka 70 000 osób. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że związek z udarem mają m. in. często występujące choroby takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy choroby serca np. najczęściej występująca arytmia serca – migotanie przedsionków. Odpowiednia profilaktyka i kontrola czynników ryzyka udaru wpływają nie tylko na obniżenie zapadalności, ale również na sam przebieg choroby.