18. Międzynarodowy Festiwal Rysowania

19.05.2015

29 maja w hali MOSiR w Zabrzu (ul. J. Matejki 6) odbędzie się 18. Międzynarodowy Festiwal Rysowania. Organizatorem Festiwalu jest Zespół Szkół nr 18 w Zabrzu, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Współorganizatorami i partnerami 18. Międzynarodowego Festiwalu Rysowania są: Urząd Miejski w Zabrzu, Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji S.A. w Zabrzu oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Festiwal ma na celu m.in. popularyzację sztuk plastycznych, rozwój osobowości artystycznej dzieci i młodzieży, inspirowanie młodych twórców do doskonalenia umiejętności rysunkowych, a także inicjowanie spotkań międzykulturowych artystycznie utalentowanych młodych ludzi.

Uczestnikiem imprezy może zostać praktycznie każdy, gdyż jest przeznaczony zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych z Polski i z zagranicy. Przystępujący do konkursu będą musieli wykonać rysunkowe studium postaci ludzkiej z natury. Praca musi zostać wykonana dowolną techniką rysunkową, na dowolnym podobraziu (płótno, karton, papier) o formacie nieprzekraczającym B1 (100×70).

W jury 18. Międzynarodowego Festiwalu Rysunku w Zabrzu zasiądą: prof. Antoni Cygan – rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, prof. Ireneusz Walczak – z ASP Katowice, dr hab. Michał Minor – z ASP w Katowicach, prof. Zbigniew Bajek – z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz prof. Tomasz Chudzik – z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Podczas festiwalu zagrają: trio gitarowe Cocotier oraz zespół Meinusch Projekt.

Bilety wstępu na Festiwal można nabyć w kasie MOSiR bezpośrednio przed imprezą (w cenie 5 zł). Wszystkie materiały i przybory potrzebne do rysowania będzie można kupić na miejscu. Można ze sobą przynieść: sztalugę, podkładkę, podpórkę, krzesło składane, brystol, klamerki, ołówki (węgiel, pastel, kredki, tusz, farby wodne, pisaki itp., oprócz farb olejnych), gumki oraz strugawki. Uczestnicy konkursu będą mogli rysować także bezpośrednio na brystolu położonym na podłodze.
Festiwal rozpocznie się o godz. 10.00, oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano na godz. 11.15. Rysować będzie można w godz. 11.30-15.00. Jury obradowało będzie od godz. 16.00 do godz. 19.00.

Wyniki konkursu ogłoszone zostaną do 1 czerwca na stronach internetowych: ZS nr 18 w Zabrzu (www.szkolaplastyczna.eu) oraz Urzędu Miejskiego w Zabrzu (www.um.zabrze.pl). Informacja o terminie wernisażu prac 18. MFR i wręczeniu nagród laureatom konkursu zostanie umieszczona na stronie internetowej organizatora.