200 mieszkańców odwiedziło zabrzańską elektrociepłownię

13.05.2015

Ponad 200 osób skorzystało z możliwości zwiedzenia zabrzańskiej elektrociepłowni podczas sobotniego Dnia Otwartego, zorganizowanego przez firmę Fortum.

Jedną z największych atrakcji dla zwiedzających, oprócz specjalistycznych urządzeń służących do produkcji energii, była możliwość wejścia na podest widokowy, z którego roztacza się piękny widok na panoramę Zabrza.

Podczas wycieczek, które wyruszały co godzinę, zwiedzający mieli okazję zobaczyć m.in. składowisko węgla, kotłownię kotłów pyłowych, maszynownię, główną nastawnię, chłodnie kominowe, neoklasycystyczny budynek hali maszynowni, a także dawne stylowe pomieszczenie, w którym odbywały się posiedzenia zarządu.

– Zwiedzających interesowały głównie kwestie ekologii, czyli co robimy aby minimalizować wpływ elektrociepłowni na środowisko. Niektórzy byli zdziwieni, że w Fortum tak ważną rolę odgrywa ochrona środowiska oraz przepisy bezpieczeństwa. Nasi goście chętnie słuchali o samym procesie produkcji ciepła, które trafia do ich domów. Padały również pytania o liczbę osób na jednej zmianie w elektrociepłowni oraz wielkość terenu – mówi Andrzej Starzyński z Elektrociepłowni Fortum Zabrze.

– Wysoka frekwencja utwierdza nas w przekonaniu, że warto organizować tego typu wydarzenia w przyszłości. W każdej grupie mieliśmy komplet osób. Cieszy nas, że mogliśmy pokazać tak wielu zabrzanom najbardziej efektywny sposób wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej. Z podestu widokowego pod elektrofiltrami zwiedzający mogli zobaczyć panoramę EC m.in. z chłodniami, składowiskiem węgla oraz zbiornikami wody zapasowej – mówi Jacek Ławrecki, Rzecznik Prasowy Fortum.

Dzień Otwarty był również okazją do przyjemnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Ze względu na sprzyjającą aurę z tego rozwiązania skorzystało ok. 400 osób. Teren przy zakładzie został podzielony na 3 strefy aktywności. W strefie rozrywki i relaksu na przytulnych pufach goście mogli posłuchać muzyki, a w strefie dla najmłodszych na dzieci czekało wiele atrakcji, takich jak dmuchany plac zabaw czy namiot konkursowy. Największym zainteresowaniem młodych osób cieszyło się stanowisko malowania twarzy. Goście mogli również skorzystać z poczęstunku w strefie cateringowej.

Działający od 1897 r. zakład w Zabrzu, na początku jako elektrownia, a od 1969 roku – elektrociepłownia, jest najstarszym tego typu działającym obiektem w Polsce. Od dziesięcioleci pełni istotną rolę w rozwoju miasta i całego regionu.