X Noc Muzeów. Muzeum Górnictwa Węglowego

08.05.2015

Muzeum Górnictwa Węglowego jak co roku, także i tym razem, przygotowało wiele ciekawych propozycji na tegoroczne obchody Nocy Muzeów w Zabrzu. Poniżej prezentujemy poszczególne imprezy, które odbędą się w gmachu Muzeum Górnictwa Węglowego, Sztolni Królowej Luizy oraz Kopalni Guido.

Sztolnia Królowa Luiza, ul. Wolności 410

Geburtstag Maszyny Parowej – widowisko artystyczne w reżyserii Jacka Jabrzyka
Tegoroczna noc muzeów będzie niebywałą okazją do zagoszczenia na jedynych i niepowtarzalnych urodzinach najstarszej w Europie Maszyny Parowej. Jej setne urodziny , które odbędą się w miejscu zamieszkania Szanownej Jubilatki czyli w Strefie Naziemnej Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, to niezwykła okazja do przybliżenia widzom imponującej techniki kopalnianej wtopionej w bogatą historię tego regionu. Ten swoisty mezalians tradycji z nowoczesnością stanie się pretekstem do przeżycia niezwykłej podróży w głąb śląskości.
 

Set urodzinowy – od godz. 18.00 do godz. 22.00 o każdej pełnej godzinie
Atrakcje:
• Spotkanie zacnych gości, którzy przybędą złożyć życzenia i uczestniczyć w urodzinowym przyjęciu na cześć zacnej Jubilatki. A będą to m.in.:
król pruski Fryderyk Wilhelm III wraz z małżonką Luizą Meklemburg-Strelitz,
szkocki inżynier, wynalazca maszyny parowej – James Watt.
• Z tej okazji w zabytkowej Kopalni Edisona na cześć jubilatki zaśpiewa PRĄD oraz zatańczy PARA WODNA
• Sama jubilatka jako cud techniki i wielka miłośniczka nowoczesności weźmie udział w secie DJ’skim
• Przemówienia i życzenia na cześć szanownej jubilatki wygłoszą przedstawiciele świata nauki, sztuki i polityki.
• Wszyscy goście będą mogli wpisać się do księgi pamiątkowej.
• Nie zabraknie oczywiście tradycyjnego jadła i napojów, a na koniec głos zabierze sama Jubilatka
Rezerwacje na sety urodzinowe pod nr tel.: 32 271 40 77.

Uroczysty bal: godz. 23.00
Bal wydany na cześć Jubilatki wraz z nauką tańca i uroczystym odtańczeniem go w towarzystwie pary królewskiej.
Rezerwacje na bal pod nr tel.: 32 271 40 77.

Kopalnia Guido, ul. 3 Maja 93

Mroki Kopalni – zwiedzanie w ciemnościach od godz. 18.00 do godz. 01.00 – zjazdy co 20 minut
Dla odważnych organizatorzy proponują zwiedzanie poziomu 320 w zupełnych ciemnościach, jedynie w blasku górniczych lamp. Po przejściu mrocznych korytarzy Kopalni Guido zapraszają na pokaz filmu pt. „Przede wszystkim człowiek" do podziemnego kina w Warsztacie Mechanicznym.

Premiera filmu pt. „Piotr. Życie Sztuką Pisane”: godz. 18.00, zjazdy pod ziemię od godz. 17.00 do godz. 17.45.
Premiera filmu odbędzie się o godz. 18.00. Dodatkowo każda grupa zwiedzająca w Noc Muzeów Kopalnię Guido będzie miała okazję zobaczyć projekcję filmu na koniec zwiedzania.

„Piotr. Życie Sztuką pisane" – to kolejna odsłona autorskiego cyklu „Przede wszystkim człowiek", realizowanego przez Telewizję Zabrze, według scenariusza i w reżyserii Ireneusza Cencory. Bohaterem czwartej odsłony jest, podobnie jak miało to miejsce w poprzednich odcinkach cyklu, człowiek niezwykły. Oczywiście „Niezwykłość" może przejawiać się na wiele sposobów, ale w przypadku Piotra Skrzyneckiego można wyraźnie zauważyć, że najbardziej niezwykła i oryginalna jest, paradoksalnie, zwyczajność i prostota. Te właśnie cechy, plus mądrość i wyrozumiałość stworzyły najbardziej niezwykłe zjawisko w polskiej kulturze. Niewielu ludzi miało tak wielki wpływ na kształtowanie się szeregu zjawisk kultury polskiej przez cztery dekady- za życia Piotra Skrzyneckiego i kolejne- aż do dnia dzisiejszego.

Życie Piotra Skrzyneckiego, zwłaszcza od początku lat pięćdziesiątych, jest bardzo dobrze udokumentowane. W paru wzmiankach pojawia się Zabrze i Śląsk. Czy Zabrze stanowiło tylko jeden w wielu punktów na mapie życia Piotra Skrzyneckiego, czy było miejscem ważnym i inspirującym? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. I autor obrazu nie ma zamiaru jej udzielać. Faktem jest, że właśnie tutaj, w Zabrzu obudziła się w nim fascynacja teatrem i tutaj miały miejsce pierwsze, nieśmiałe jeszcze próby stworzenia czegoś na kształt teatru. O tym świadczą wspomnienia ludzi, którzy zetknęli się z nim w II Gimnazjum Męskim, mieszczącym się przy Pl. Traugutta w Zabrzu.

Piotr był człowiekiem żyjącym „Tu i teraz" i niechętnie wracał do przeszłości. Jednak dzięki zachowanym wspomnieniom ludzi, którzy mieli z nim kontakt w Zabrzu, być może mamy wyjątkową szansę prześledzić kształtowanie się i rozwój osobowości niezwykłej, inspirującej innych i wywierającej swój „magiczny" wpływ na wielu twórców do dnia dzisiejszego.
Czas trwania filmu: 30 minut.

Rezerwacja na zwiedzanie Kopalni Guido i premierę filmu: 32 271 40 77

Gmach Muzeum Górnictwa Węglowego, ul.3 Maja 19

„Srebrna noc w parze z królową":
– godz. 16.30 – 1.00
– godz. 16.30 – uroczysta inauguracja „Nocy Muzeów":

„Biskupicki skarb” – opowieść o jednym z najstarszych obrazów w Zabrzu, ks. Bolesław Waśkiewicz, proboszcz parafii Św. Jan Chrzciciela w Zabrzu-Biskupicach
 

Przekazanie kopii obrazu św. Barbary biskupickiej do zbiorów MGW

– godz. 18.00 – „Srebrne dźwięki" – występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Zabrzu

Otwarcie wystaw:

– „Blask argentum"
Srebro (łac. argentum) określane było w starożytności nazwą luna, czyli księżyc, co podkreślało podobieństwo metalu do świetlistej tarczy księżyca. Na terenie Górnego Śląska srebro wydobywano już w średniowieczu w okolicach Bytomia. Od 1526 r. minerał ten pozyskiwano w Tarnowskich Górach, które temu faktowi zawdzięczają swój rozwój. W latach 1784 – 1912 działała w mieście państwowa kopalnia srebra i ołowiu „Fryderyk". Wystawa przypomina historię tarnogórskiej kopalni, która obecnie jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz prezentuje wielką różnorodność wyrobów ze srebra. Należą do nich m. in. monety i medale, biżuteria, wyroby artystyczne, solniczki, naczynia liturgiczne. Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Muzeum w Tarnowskich Górach, Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Muzeum w Gliwicach, Muzeum w Chorzowie, Muzeum w Zabrzu, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce i Muzeum w Chrzanowie oraz zabrzańskich parafii: św. Jana Chrzciciela, Ducha Św., św. Józefa. Wystawa autorstwa Adama Frużyńskiego, w aranżacji Bożeny Mazur.

– „Dżentelmeni i przemysłowcy. Europejskie dokumenty herbowe"
Częścią niezwykle bogatego i zróżnicowanego dziedzictwa przeszłości są tradycje heraldyczne. Kultywowanie tradycji związanych z dawną bronią i barwą stanowi szczególną misję bractw kurkowych. Prezentowana wystawa, przygotowana przez Komisję Historyczną Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego, przywołuje mało znany temat europejskich tradycji heraldycznych. Wystawiono (niektóre po raz pierwszy) niezwykle ciekawe przykłady XIX i XX-wiecznych dokumentów herbowych wytworzonych przez instytucje heraldyczne Anglii, Szkocji, Austrii, Węgier i Niemiec. Niespotykany dzisiaj język dokumentów (w tłumaczeniu Joanny Drosik), ich bogata oprawa graficzna oraz wytłaczane pieczęcie przyciągają uwagę i nie pozwalają na obojętność wobec tych szczególnych elementów dziedzictwa kulturowego. Autorami wystawy są: dr Dariusz Woźnicki i Marian Muławski.

– godz. 19.00 – „Żywe srebro" – taniec uliczny w wykonaniu młodzieży z Centrum Edukacji Twórczej w Zabrzu
„Złoto, srebro, żelazo. Zabrzańskie skarby" – Dariusz Walerjański i Michał Maksalon, wykład z prezentacją znalezionych na terenie miasta zabytkowych przedmiotów.

– godz. 19.00 – 22.00 – „Strzelanie do wampira" – stanowisko przygotowane przez Bractwo Kurkowe Grodu Zabrzańskiego

– godz. 19.00 – 22.00 – „Po srebrnej nitce do kłębka" – gra muzealna prowadzona przez 6 Gliwicką Drużynę Harcerzy Starszych „Nurt" ZHP

– godz. 22.30 – podsumowanie gry muzealnej

– godz. 20.00 „Żywe srebro"

– taniec uliczny w wykonaniu młodzieży z Centrum Edukacji Twórczej w Zabrzu

– „Cielęcina z groszkiem… na srebrnej tacy" – przedstawienie w wykonaniu grupy teatralnej „Atelier" działającej przy Centrum Edukacji Twórczej w Zabrzu, reżyseria Nina Wolska

– godz. 20.00 – „Warsztaty szlachetnych technik fotograficznych" – prowadzi Janusz Probisz
Liczba uczestników warsztatów ograniczona. Udział w warsztatach wymaga wcześniejszego zgłoszenia pod nr tel.: 32 630 30 91 w. 4038. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 maja, do godz. 15.00

– godz. 22.30 „Srebrne hity" – utwory popularne w wykonaniu Zespołu „Voce"

– godz. 24.00 „Dookoła srebra" – przedstawienie teatralne aktorów Teatru Nowego w Zabrzu w reżyserii Zbigniewa Stryja
 

Pozostałe atrakcje Nocy w gmachu przy ul. 3 Maja 19:

– „Srebrne nitki w rękodziele artystycznym" – pokazy haftu artystycznego przygotowane przez Centrum Edukacji Twórczej w Zabrzu

– „Skarby familoków" – zwiedzanie z przewodnikiem wystaw z zakresu kultury górniczej

– „Skarby przyrody śląskiej" – zwiedzanie wystawy „Przyroda w obiektywie śląskich fotografów"

– „Skarb ukryty 300 milionów lat temu" – zwiedzanie wystawy „Tajemnice lasu karbońskiego