X Noc Muzeów. Muzeum Miejskie w Zabrzu

07.05.2015

Kolejna edycja zabrzańskiej Nocy Muzeów organizowanej przez Muzeum Miejskie w Zabrzu odbędzie się 16 maja w godz. 17.00-24.00. Honorowy patronat nad tym wyjątkowym wydarzeniem objęła prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

W programie:

16 maja, godz. 17.00 – „Janusz Kapusta K-dron. Między sztuką a nauką” – wernisaż wystawy światowej sławy rysownika, architekta, i filozofa. Wystawie towarzyszyć będą gry i zabawy z K-dronem, pokaz filmu o artyście, prezentacja efektów warsztatów Liceum Plastycznego, których tematem przewodnim jest K-dron dla Zabrza(n). Galeria Café Silesia, ul. 3 Maja 6

Wernisaż uświetni swoim przybyciem sam twórca K-dronu – Janusz Kapusta.

18 maja, godz. 17.00 – panel dyskusyjny z udziałem Janusza Kapusty, połączony z prezentacją książki pt. „Plus minus. Podręcznik do myślenia”.

W spotkaniu udział wezmą: prof. Antoni Cygan, prof. Marian Oslislo i prof. Janusz Stankowski. Organizatorzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu oraz Wyższa Szkoła Techniczna. Spotkanie odbędzie się w auli WST – Wydział Mediów, Aktorstwa i Reżyserii w Zabrzu, ul. Park Hutniczy 3-5.

22 maja – zabawy z K-dronem i spotkanie z jego odkrywcą, Januszem Kapustą, w trakcie Międzynarodowych Targów Turystyki Dziedzictwa Przemysłowego i Turystyki Podziemnej.

Hala Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu, ul. Matejki 6.

16 maja, godz. 17.00 – „Była taka drużyna… 3 drużyna harcerzy im. Tadeusza Kościuszki w Zabrzu 1945-1950”.

Wystawa czynna od 16 maja do 22 września br. Wernisaż będzie częścią obchodów X Nocy Muzeów w Muzeum Miejskim w Zabrzu. W programie: godz. 17.00 – udostępnienie wystawy do zwiedzania; w godz. 17.30-18.30 – gry i zabawy harcerskie przy gitarze; 19.00 – wernisaż; w godz. 20.00-21.00 – bieg patrolowy wokół skweru przy ul. Powstańców Śląskich; godz. 22.00 – pokaz sprawności harcerskich; godz. 23.00 – gawęda komendanta.

Ekspozycja poświęcona jest krótkiej historii niezwykłej grupy młodych ludzi, którzy działali na terenie Zabrza w ramach odrodzonego po II wojnie światowej Związku Harcerstwa Polskiego. Drużyna ta nie była wówczas jedyną, ale miała to szczęście, że osoby które do niej należały, pamięć o jej istnieniu kultywowały i kultywują do dnia dzisiejszego.

Zwiedzając wystawę będzie można zapoznać się z historią drużyny, z której wyrosło szereg znanych osobistości, jak np. wybitny artysta Roman Nowotarski, aktor Bogusz Bilewski, założyciel Piwnicy pod Baranami w Krakowie Piotr Skrzynecki, a także wielu artystów, inżynierów, lekarzy, nauczycieli. Wystawa ta stała się także pretekstem do zbadania i przedstawienia dziejów harcerstwa na terenie naszego miasta w latach przed II wojną światową, zarówno jako Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech, jak i tego po polskiej stronie granicy, podległego Chorągwi Śląskiej w Katowicach. Część ta stanowi tło porównawcze, ukazujące trudności z jakimi przyszło się mierzyć harcerzom w poszczególnych okresach istnienia. Chronologicznie narracja wystawy urywa się w 1950 r. kiedy to Związek Harcerstwa Polskiego, bazujący na przedwojennej tradycji, ideałach i metodach pracy, uległ likwidacji przez komunistyczną władzę, obawiającej się jego wpływu na dusze i serca młodych ludzi. 3 Drużyna Harcerzy im. T. Kościuszki w Zabrzu zakończyła swą działalność w maju 1950 r., kilka miesięcy przed tym wydarzeniem.