IX Międzyszkolne Igrzyska Klas Integracyjnych

27.04.2015

Pod koniec marca w Gimnazjum nr 9 w Zabrzu już po raz dziewiąty odbyły się Międzyszkolne Igrzyska Klas Integracyjnych.

W tym roku motywem przewodnim była ekologia. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie klas integracyjnych z trzech zabrzańskich gimnazjów – gimnazjum nr 4, nr 9 i nr 21 oraz po raz pierwszy uczniowie z Gimnazjum nr 2 w Gliwicach.
W tym roku Międzyszkolne Igrzyska Klas Integracyjnych zostały objęte patronatem honorowym prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik oraz Marka Plury, deputowanego do Parlamentu Europejskiego.
Zawodnicy konkurowali ze sobą drużynowo. Równolegle brali udział w potyczkach sportowych, dostosowanych do możliwości fizycznych wszystkich niepełnosprawnych uczniów, wykonywali też zagadnienia z części teoretycznej. Rozwiązywali zadania o tematyce ekologicznej, kreatywnie wykorzystywali surowce wtórne, segregowali odpady. W rozgrywkach sportowych młodzież zmierzyła się m.in. w rzutach do kosza, rzutach do celu, unihokeju oraz w skoku w dal dostosowanym oczywiście do indywidualnych możliwości uczniów z dysfunkcją narządu ruchu. Po wyznaczonym czasie następowała zmiana wykonywanych zadań tak, by każda z drużyn miała możliwość wykazania się we wszystkich dziedzinach. Głównym celem tych rozgrywek było propagowanie idei integracji oraz troska o to, aby każdy z uczniów poczuł się dowartościowany i uwierzył w swoje możliwości. Dlatego też wszyscy uczestnicy Międzyszkolnych Igrzysk Klas Integracyjnych otrzymali nagrody.
Pierwsze miejsce zajęła drużyna nr VIII z Gimnazjum nr 2, drugie uczniowie z Gimnazjum nr 4, a trzecie drużyna nr VI z Gimnazjum nr 9. Wśród gości, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji Igrzysk znaleźli się m.in.: Marek Plura, deputowany do Parlamentu Europejskiego, Dariusz Walerjański – przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa zabrzańskiej Rady Miasta, Antoni Strzoda – przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Paweł Skulski – inspektor Wydziału Oświaty w Urzędzie Miejskim w Zabrzu, Kazimierz Królikowski – przewodniczący Koła Emerytów na Zaborzu oraz Agata Gubała – przewodnicząca Rady Rodziców Gimnazjum nr 9 w Zabrzu.