Zabrzański Budżet Partycypacyjny 2015. Rusza cykl spotkań w dzielnicach

15.04.2015

Aż 146 wniosków złożyli zabrzanie w ramach tegorocznego budżetu partycypacyjnego. O tym, czego dotyczą projekty, będzie można dowiedzieć się podczas spotkań organizowanych w poszczególnych dzielnicach Zabrza od 21 do 30 kwietnia br.

Głównym celem spotkań będzie prezentacja zgłoszonych projektów, a także zainicjowanie rozmowy nt. ich znaczenia zarówno dla danej dzielnicy, jak i całego miasta. Cykl debat organizuje wraz z zabrzańskim samorządem Stowarzyszenie Wspierania Organizacji Pozarządowych MOST w ramach projektu „Współpraca – to się opłaca”. Jest on współfinansowany ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pierwsze z osiemnastu zaplanowanych spotkań odbędzie się już w najbliższy wtorek. 21 kwietnia, o godz. 17.00, spotkają się mieszkańcy Zaborza Południowego (Szkoła Podstawowa nr 16, ul. Lompy), a o godz. 19.00 Kończyc (Dzielnicowy Dom Kultury, ul. Dorotki 3). Dzień później, o godz. 17.00, odbędzie się debata w Pawłowie (DDK, ul. Sikorskiego 114), a o godz. 19.00 w Zaborzu Północnym (Młodzieżowy Klub Sportowy, ul. Wyciska 5a). Szczegółowy harmonogram kolejnych spotkań znajdziecie państwo w załączniku.
Organizatorzy debat będą równocześnie zachęcać mieszkańców do udziału w panelu obywatelskim, który odbędzie się najprawdopodobniej w czerwcu br. Jego uczestnicy będą mogli przedstawić swoją opinię nt. budżetu partycypacyjnego, a także innych zmian zachodzących aktualnie w Zabrzu.
Wcześniej, bo w maju br., projekty złożone w ramach budżetu partycypacyjnego zostaną zweryfikowane przez mieszkańców Zabrza w trakcie głosowania. Zostanie ono przeprowadzone od 1 do 10 maja. Głosować będzie można osobiście w specjalnych punktach wyznaczonych w poszczególnych dzielnicach miasta, albo drogą elektroniczną – na stronie internetowej zabrzańskiego magistratu pojawi się odnośnik do strony głosowania. Każdy głosujący będzie mógł wskazać co najwyżej trzy projekty, przyznając każdemu punkt. Do realizacji skierowane zostaną projekty kolejno od pierwszego aż do wyczerpania środków. Na budżet partycypacyjny przeznaczono w tegorocznym budżecie Zabrza 3 mln zł.