Podsumowanie konkursu w Gimnazjum nr 20

03.03.2015

2 marca w Gimnazjum nr 20 im. Polskich Himalaistów w Zabrzu podsumowano II edycję konkursu „Szczyt UE w G20”, którego inicjatorem i fundatorem głównej nagrody – wyjazdu dwójki uczniów do Brukseli – jest profesor Jerzy Buzek.

 

W tym roku konkurs miał formę olimpiady przedmiotowej z wiedzy o Unii Europejskiej. Wiedza uczniów była sprawdzana w czterech etapach: I etap – humanistyczny, II etap – matematyczny, III etap – przyrodniczy, IV etap – językowy. Ostatnim etapem był konkurs plastyczny. Wzięło w nim udział 20 najlepszych uczniów wyłonionych w poprzednich etapach. Każdy uczeń miał prawo dobrać sobie jedną osobę spośród uczniów biorących udział w konkursie. Zadanie dla stworzonych w ten sposób par polegało na przygotowaniu albumu o najwyższych szczytach państw wchodzących w skład Unii Europejskiej pt. „Korona Unii Europejskiej”.

– Jest to nawiązanie do patrona szkoły, ponieważ Gimnazjum nr 20 jako jedyna szkoła w Polsce nosi imię Polskich Himalaistów. W trakcie podsumowania prezentację z ubiegłorocznego wyjazdu przedstawiły Paulina Orlak i Dorota Kosaty – wyjaśnia Anna Kaczmarska, zastępca dyrektora Gimnazjum nr 20.  

Zwycięska para uczniów z klasy pierwszej – Michaela Mocna i Martyna Gradzik – pojedzie na pięć dni do Brukseli. Szkole udało się także pozyskać cenną nagrodę dla pary, która zajęła II miejsce – uczniowie pojadą wraz z osobami towarzyszącymi na 7 dni do Willi Swoboda w Zakopanym. W podsumowaniu udział wzięli m.in. Jan Pawluch, zastępca prezydenta Zabrza, Andrzej Gąska, naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Zabrzu, Michał Staniszewski, asystent prof. Buzka oraz uczniowie biorący udział w konkursie i ich rodzice.