Nigdy nie jest za późno

29.01.2015

W Polsce i Europie rośnie popularność Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Ten pozytywny trend nie ominął Zabrza. Coraz więcej dojrzałych wiekiem mieszkańców naszego miasta uczestniczy w zajęciach, które nie tylko poszerzają zakres ich wiedzy, ale są także doskonałą formą spędzania wolnego czasu oraz sposobnością do zawarcia nowych znajomości.
28 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. 3 Maja 91a, w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbyły się dwa wykłady: „Otyłość” – prof. dr hab. Krystyny Żwirskiej-Korczala oraz „Zaburzenia metaboliczne w chorobach wątroby”, prof. dr hab. Andrzeja Gabriela. Wciąż można się zapisywać na kolejne, które odbędą się 25 lutego, 25 marca, 29 kwietnia oraz 27 maja. Oto tematy wykładów:
– Szlaki metaboliczne – co o tym wiemy? Antyoksydanty w diecie.
– Możliwości medycyny fizykalnej w spa.
– Zaburzenia metaboliczne w chorobach wątroby.
– Stres i emocje sprzyjające chorobom przewlekłym.
– Czy w dzisiejszych czasach można odżywiać się zdrowo?
– Choroby tarczycy.
– Moja przygoda z nauką – propolis. Od barwników do leków.
– Czy po operacji musi boleć?
– Przewlekłe zespoły bólowe- przyczyny, diagnostyka, postępowanie.
– Schorzenia nowotworowe głowy i szyi – jak zapobiegać?
– Niedosłuch zapobieganie, rozpoznawanie i leczenie.
– Czy osteoporoza to poważny problem dla osób w starszym wieku?
– Cukrzyca jako problem społeczny.
– Żywność jako źródło zawiązków mutagennych i kancerogennych oraz związków o działaniu przeciwnowotworowym. Składniki żywności i ich wpływ na patologię jamy ustnej.
– Jak żyć z depresją?
Zajęcia odbywają się zawsze w Miejskim Ośrodku Kultury, a wykłady z zakresu medycyny, prawidłowego odżywania się i zdrowego stylu życia poprowadzą profesorowie i doktorzy Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu.
Zapisy na zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku prowadzi Dziekanat Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu, Plac Traugutta 2, pokój nr 406.