Przeciwko cięciom na kolei

22.08.2014

Z projektu planowanego na grudzień 2014 roku rozkładu jazdy pociągów EIC Premium wynika, że Pendolino nie będzie zatrzymywać się na stacjach w Zabrzu i Gliwicach.

Jak podaje branżowy portal „Rynek Kolejowy” powołując się na PKP IC: uruchomienie Pendolino z Warszawy do Wrocławia (trasą przez Centralną Magistralę Kolejową i Częstochowę) spowoduje likwidację wszystkich „zwykłych” EIC łączących obecnie stolicę Dolnego Śląska z Warszawą także trasą przez Gliwice i Katowice. Oznacza to, że połączenia do Warszawy straci tym samym również Zabrze. Zniknąć ma m.in. popularny pociąg „Górnik”.

– Mieszkańcy nie kryją oburzenia z powodu tego planu. Jako samorządowcy uważamy, że ograniczenie komunikacji kolejowej na pewno nie przyczyni się do rozwoju gospodarczego i społecznego naszego regionu. Dlatego zwracamy się do kierownictwa PKP o wprowadzenie stosownych zmian. Jestem przekonana, że sprawa niezwłocznie wymaga też interwencji śląskich parlamentarzystów – zaznacza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.