Ranking Samorządów 2014

15.07.2014

Dziennik Rzeczpospolita publikuje dziś najnowszy Ranking Samorządów. W jubileuszowej 10. edycji Zabrze zajęło 13. miejsce w ogólnym zestawieniu. Porównując wynik do 2013 roku oznacza to awans o 18. pozycji.

W rankingu przygotowanym pod względem innowacyjności Zabrze zajęło 6. miejsce. Z kolei pod względem wykorzystania funduszy unijnych Zabrze zajęło 20. miejsce. Oceniano także największe inwestycje samorządowe. Zabrze zajęło 14 miejsce m.in. za budowę Drogowej Trasy Średnicowej. Jak możemy przeczytać w Rzeczpospolitej ranking został dostosowany do zmieniającej się rzeczywistości stąd zmiany w kryteriach oceny. W tym roku dotyczyły one przede wszystkim poziomu długu. Już od trzech lat samorządy przygotowują się do nowego wskaźnika zadłużenia, który lepiej odzwierciedla zdolność kredytową. Miasta i gminy muszą podjąć spory wysiłek, żeby wypracować jak największą nadwyżkę dochodów bieżących nad wydatkami. Kapituła rankingu doceniła te starania. Dlatego w pierwszym etapie prac nad zestawieniem gminy mogły uzyskać dodatkowe punkty za spełnienie nowego wskaźnika zadłużenia. Kryterium oceny była także m.in. realizacja największych inwestycji, innowacyjność, wykorzystanie funduszy unijnych, ocena walki z bezrobociem, a także realizacja programu wspierającego rodziny wielodzietne.