2 kwietnia – Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu

02.04.2014

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Wiele budynków, mostów i innych gmachów użyteczności publicznej zaświeci się na niebiesko (to nawiązanie do nazwy ogólnoświatowej akcji "Light It Up Blue" – „Zapal się na niebiesko”). Wszyscy rodzice, dzieci, opiekunowie i inne osoby znające temat autyzmu mogą tego dnia nie tylko włączyć się do akcji zapalenia światła w kolorze niebieskim, ale np. ubrać się na niebiesko lub zaakcentować ten dzień np. niebieską wstążką. Tego dnia również publicznie mówimy czym jest autyzm i pamiętamy, by innym tę wiedzę przekazywać, burzyć uprzedzenia i stereotypy.

Zanim skończą Państwo czytać ten tekst, na świat przyjdzie około 250 dzieci. Dwoje z nich będzie miało prawdopodobnie zdiagnozowane całościowe zaburzenia rozwojowe, w tym także autyzm. Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Zabrzu od wielu lat wspiera dzieci i młodzież dotkniętych zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz ich rodziców i opiekunów. Oprócz działań związanych z opiniowaniem oraz orzecznictwem, w Poradni prowadzona jest terapia grupowa i indywidualna dla dzieci z wyżej funkcjonującym autyzmem. W 2013 roku Poradnia organizowała lub współorganizowała aż dwie konferencje naukowe poświęcone autyzmowi oraz innym zaburzeniom funkcjonowania społecznego. Od kilku lat w Poradni obchodzony jest także dzień Wiedzy Na Temat Autyzmu. Symbolem przyłączenia się do akcji „Zapal się na niebiesko” są zawsze niebieskie karteczki umieszczone w oknach Poradni.
W 2013 roku razem z młodzieżą skupioną wokół naszej placówki zorganizowaliśmy happening w Centrum Handlowym „Platan” w trakcie którego rozdawaliśmy przechodniom niebieskie baloniki oraz ulotki informujące o istocie tej choroby. Lokalna telewizja TV Zabrze nagrała program z udziałem specjalistów Poradni, w którym przybliżaliśmy mieszkańcom naszego miasta specyfikę tego zaburzenia. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Zabrzu także i w tym roku przyłączy się do obchodów Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu. Rozdamy ulotki dotyczące autyzmu naszym klientom, a także ponownie zapalimy nasze okna niebieską barwą karteczek. Chcemy żeby w tym dniu każdy pomyślał o prawach i trudach ludzi dotkniętych tym tajemniczym zaburzeniem.