25 lat pracy artystycznej prof. Antoniego Cygana

10.03.2014

7 marca w Galerii Muzeum Miejskiego Cafe Silesia w Zabrzu zorganizowany zotał wernisaż wystawy prof. Antoniego Cygana pt. „Antoni Cygan. Malarstwo 1989-2014” pod patronatem Prezydenta Miasta Zabrze i Prezydenta Miasta Katowice. Okazją był jubileusz 25-lecia pracy artystycznej Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

 

W Galerii zgromadziła się rodzina i przyjaciele artysty, a także przedstawiciele wielu instytucji kultury. Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik dziękowała za liczne inicjatywy, które pobudzają naszą wrażliwość na estetykę i odnajdywanie jej w otaczającej nas rzeczywistości. W szczególności zaś za twórczość o tematyce sakralnej, która inspiruje odbiorcę do egzystencjalnej refleksji. Prezydent Katowic Piotr Uszok oraz Przewodniczący Rady Miasta Zabrze Marian Czochara podkreślali zasługi profesora na kultury naszego regionu i kraju. Prof. Antoni Cygan otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” z rąk przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w imieniu ministra Bogdana Zdrojewskiego.

Antoni Cygan urodził się i mieszka w Zabrzu. Studiował na Zamiejscowym Wydziale Grafiki w Katowicach Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w roku 1988 w Pracowni Projektowania Graficznego prof. T. Jury, oraz w Pracowni Malarstwa prof. A. S. Kowalskiego. Od roku 1992 pracuje w katowickiej Uczelni, obecnie prowadzi Pracownię Rysunku dla studentów lat II-V. Od 2013 roku profesor zwyczajny. Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kadencję 2012-2016. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych, między innymi w Zabrzu, Katowicach, Gliwicach, Lionie, Helsinkach, Opawie. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Jest autorem kilku cykli Drogi Krzyżowej, między innymi do Bazyliki NMP w Licheniu oraz parafii Św. Pawła Apostoła w Zabrzu Pawłowie. Zajmuje się również projektowaniem wnętrz kościołów (m. in. kompleksowy projekt wnętrza , ołtarzy, malarstwo w kościele Św. Pawła Apostoła w Zabrzu, Kościół Św. Urbana w Paniówkach, Kaplica Domu Księży emerytów w Katowicach ) .