Konferencja na temat obszarów metropolitalnych

17.01.2014

W dniu dzisiejszym w katowickim hotelu Angelo odbyła się konferencja pt. „Związki metropolitalne w Europie, prezentująca dwa związki – Ruhry (Regionalverband Ruhr – RVR) oraz Górnośląski Związek Metropolitalny, działające w największych aglomeracjach policentrycznych w Europie. Konferencja była częścią wizyty jaką złożyła w naszym regionie delegacja z biura RVR na zaproszenie GZM.

Goście zapoznali się z propozycjami GZM nt. potencjalnych obszarów współpracy z zakresu promocji, kultury, badań naukowych, edukacji, innowacji, rozwoju, ekologii i transportu. Jak podkreślił Dawid Kostempski, Przewodniczący Zarządu GZM, liczne są podobieństwa między naszymi regionami, ważne jest także doświadczenie, którymi podzielić się mogą miasta niemieckie. Partnerom z Zagłębia Ruhry zależy na współpracy w obszarze ekologii oraz rewitalizacji terenów poprzemysłowych. W obu regionach ich nie brakuje. Jednocześnie dyrektorka biura RVR, Karola Geiß-Netthöfel stwierdziła iż Związkowi działającemu już 94 lata, partner z Europy Środkowej będzie bardzo potrzebny przy aplikowaniu o środki europejskie w perspektywie 2014-20.
Przewodnicząca Zgromadzenia GZM, prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka – Szulik potwierdziła, iż tylko silna współpraca pozwoli na konkurowanie z metropoliami Azji i Bliskiego Wschodu. Essen, stolica Zagłębia Ruhry, jest od wielu lat miastem partnerskim Zabrza. Na pytania uczestników konferencji odpowiadał prof. dr Christoph Zoepel, podkreślając zmiany jakie zachodzą w obu krajach i specyficznych regionach, jakimi są Górny Śląsk oraz Zagłębie Ruhry. Regionalverband Ruhr jest najstarszym związkiem międzygminnym w Niemczech z datą założenia opiewającą na rok 1920. Dziś jest nowoczesną instytucją, świadczącą usługi dla prawie 5,4 mln obywateli. Siedziba mieści się w Essen, a związek tworzy . Główne zadania związku to tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego, zarządzanie parkiem krajobrazowym Emschy i zabytkami kultury przemysłowej, a także opieka i rozbudowa terenów zielonych, wspieranie rodzimej gospodarki i marketing regionu, również poprzez wsparcie turystyki. Wcześniej goście z Niemiec udali się na krótki objazd Metropolii, zwiedzając m.in. Nikiszowiec, nową siedzibę Muzeum Śląskiego, Kopalnię Guido w Zabrzu oraz Browary Tyskie. Górnośląski Związek Metropolitalny zamierza zgłębiać współpracę, wykorzystując doświadczenia niemieckich partnerów.