Nowy ośrodek onkologiczny

10.01.2014

10 stycznia zorganizowane zostało otwarcie specjalistycznego ośrodka onkologicznego w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii SPSK Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 

W uroczystości udział wzięli licznie zaproszeni goście m.in. przedstawiciele świata nauki i medcyny oraz samorządowcy. Zaproszenie rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przyjęła Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Nowo otwarty ośrodek będzie jedną z najnowocześniejszych placówek tego typu w kraju. Łączny koszt inwestycji to ok. 90 mln zł. Dzięki wielomilionowej inwestycji możliwe było utworzenie oddziałów: onkologii, radioterapii i chirurgii onkologicznej, poradni onkologicznej i chirurgii onkologicznej. Dodatkowo wyposażono ośrodek w pracownię RTG, PET-CT, rezonans magnetyczny i tomograf komputerowy, akceleratory liniowe oraz drugi w Polsce Gamma Knife – wyjątkowo precyzyjne, warte ok. 4 mln euro urządzenie służące do leczenia zmian nowotworowych w mózgu. Inwestycja była możliwa dzięki ścisłej współpracy Szpitala Klinicznego przy Ceglanej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz partnerów prywatnych. Ośrodek ten, jako jeden z pierwszych w Polsce, specjalizować się będzie także w kompleksowym leczeniu nowotworów piersi. Realizowany w tym zakresie projekt „breast unit” zakłada skupienie w jednym miejscu wszystkich niezbędnych działań i sprzętu służących do wykonania pogłębionej diagnostyki oraz leczenia i terapii. Placówka stanowi podstawę dla działalności Katedry Onkologii i Radioterapii wraz z Kliniką Onkologii, Radioterapii i Kliniką Chirurgii Onkologicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Przypomnijmy, że Zabrze, które efektywnie łączy wielowiekową przemysłową tradycję z nowoczesnym podejściem do ambitnych i innowacyjnych przedsięwzięć, może poszczycić się uznanymi ośrodkami naukowymi, badawczymi i medycznymi wśród których Śląski Uniwersytet Medyczny zdobył pozycję lidera. Dzięki temu w naszym mieście specjalistyczna i wykwalifikowana działa na rzecz przemysłu medycznego, a także biomedycznego. Doskonałym przykładem współdziałania uczelni z zabrzańskim samorządem jest Wydział Lekarski w Rokitnicy stał się kolebką medycyny i jednym z rozpoznawalnych symboli naszego miasta. To tutaj zdobywają doświadczenie i tytuły naukowe wybitne osobistości polskiej medycyny.