Międzynarodowe Obchody Dni Osób Niepełnosprawnych i Wolontariatu

03.12.2013

W Hali Pogoń w Zabrzu rozpoczęła się konferencja „Europejskie Dobre Praktyki Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych– realizacja Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych” pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz.

Konferencja została zorganizowana w ramach IV Międzynarodowych Obchodów Dni Osób Niepełnosprawnych i Wolontariatu. Spotkanie otworzył zastępca prezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski.

Poruszane tematy dotyczą praw osób niepełnosprawnych, aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych oraz zadań samorządu w tym obszarze. Zaplanowano wykłady oraz prezentacje projektów realizowanych przez miasto Zabrze i miasta partnerskie, w tym projekt „Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych w kontekście realizacji projektu – „Metamorfoza”. Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych z powiatu miasta Zabrze”.

Przewidziano m.in. wystąpienia następujących gości:
– dr Aleksandra Wentkowska, Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach,
– Marek Plura, poseł na Sejm RP,
– Robert Vailant, Pełnomocnik Mera Seclin ds. Osób Niepełnosprawnych,
– Ranhild Moberg E.K., Ewa Lundgren, Przedstawiciele Wydziału Zdrowia Mera Lund,
– Alfred Haug, były Koordynator pomocy niepełnosprawnym Miasta Essen.

W programie obchodów zostanie również rozstrzygnięty konkurs "Wolontariusz Roku". Impreza odbędzie się 5 grudnia w Multikinie w Zabrzu przy ul. Gdańskiej 18.