Zabrze przestrzenią rozwoju

Nagroda publiczności dla spektaklu "Matki"

28.10.2013

27 października zakończył się XIII Festiwal Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona”.
 

Spektakl „Matki” Piotra Rowickiego w wykonaniu Teatru Nowego z Zabrza zdobył Grand Prix, nagrodę publiczności dla najlepszego spektaklu Festiwalu. Reżyser spektaklu – Katarzyna Deszcz otrzymała nagrodę jury, wyróżnienie aktorskie za rolę Matki przyznano Danucie Lewandowskiej. Jury przyznało także wyróżnienie Marianowi Wiśniewskiemu za epizod Teczki Ojca w tym spektaklu.

Nagrody główne, przypadły dramatom „Na Boga” oraz „Paw Królowej”. W trakcie tegorocznej edycji festiwalu zaprezentowano 13 sztuk autorstwa polskich i zagranicznych dramaturgów.

Warto przypomnieć, że co roku do udziału w festiwalu zapraszane są najwybitniejsze polskie inscenizacje teatralne, które prezentowane są na scenie zabrzańskiego Teatru Nowego, jak również w charakterystycznych dla Śląska obiektach postindustrialnych. Festiwal ukazuje nurt współczesnego teatru, ukierunkowany na realizację i interpretację zarówno polskiego, jak i obcego dramatu powstałego po 1989 roku, który stara się spełniać postulat "lustra rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym.

Werdykt jury festiwalu w linku poniżej
http://www.teatrzabrze.pl/festiwal2013/artykul_XIII_werdykt/