91. urodziny Zabrza

30.09.2013

W dniach 28-29 września Zabrze świętowało kolejną rocznicę nadania praw miejskich. Tradycyjnie w mieście zorganizowano wiele atrakcji. Mieszkańcy udowodnili, że potrafią się świetnie bawić.

 

W sobotę odbyły się Skarbnikowe Gody. Barwna parada przeszła ulicą Wolności do parku im. Poległych Bohaterów, gdzie zorganizowany został Piknik Rodzinny. W kawalkadzie jak co roku uczestniczyli samorządowcy, uczniowie, przedstawiciele organizacji i instytucji miejskich, a także delegacje zagraniczne z miast partnerskich z Trnawy, Rotherham, Lund, Równego i Sangerhausen. Z kolei w parku na mieszkańców czekało wiele atrakcji – występy artystyczne, muzyczne oraz konkursy. Gwiazdą wieczoru była Ania Dąbrowska.

Natomiast w niedzielę odbył się koncert galowy, będący zwieńczeniem obchodów 91. rocznicy nadania Zabrzu praw miejskich. Dom Muzyki i Tańca wypełnił tłum gości. Na scenie zaprezentowała się Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego, a towarzyszył jej światowej sławy trębacz Gary Guthman. W programie koncertu znalazły się m.in. utwory George`a Gershwina i Glenna Millera. Na widowni zasiedli m.in. przedstawiciele świata kultury i nauki, parlamentarzyści oraz delegacje miast zaprzyjaźnionych z Zabrzem.

– Ogromnie się cieszę, że po roku ponownie możemy się spotkać na kolejnych urodzinach Zabrza. Mamy wiele powodów do radości i do dumy. To wspaniałe miasto, ale również wspaniali ludzie, a takich mamy wielu. Zabrze to również kolejni honorowi obywatele. Dzisiaj dołączy do nich profesor Jerzy Buzek. Mieszkańcom i naszym gościom życzę byśmy mogli nadal być dumni z naszego miasta. Byśmy z ogromnym sercem realizowali to, czego się podejmujemy – mówiła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zabrze odebrał prof. Jerzy Buzek. Laudację na jego cześć wygłosił profesor Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej.

– Czuję się ogromnie wzruszony. Większość mojego życia spędziłem blisko Zabrza. Jego niezwykłe miejsca odwiedzałem wielokrotnie. Zabrze jest dla mnie niesłychanie ważnym fragmentem życia. Macie tutaj kardiologię równie sławną jak klub piłkarski. Macie naukę na najwyższym poziomie. Macie coś czego wam zazdrościmy na Śląsku – turystykę przemysłową i niezwykłą kulturę, która napędza wasze miasto. To rzeczy, które rozwinęły się nadzwyczajnie i przynoszą chlubę całemu Śląskowi – mówił prof.

W trakcie jubileuszowego wieczoru wręczono Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury. Otrzymali je:

– Wiesław Świderski, Filharmonia Zabrzańska
– Bartłomiej Szewczyk, Muzeum Górnictwa
– Krzysztof Rumin, Klub Pastel
– Andrzej Lipski (nagroda pośmiertna) dyrektor Teatru Nowego, aktor, reżyser, w jego imieniu nagrodę odebrała Hanna Boratyńska.

Prezydent Zabrza wręczyła także wyróżnienia w dziedzinie Nauki i Medycyny oraz Gospodarki i Przedsiębiorczości. Otrzymali je Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych, firma KOPEX oraz Jastrzębska Spółka Węglowa. Wyróżnienie odebrał także prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, który w zeszłym roku nie mógł uczestniczyć w uroczystości.