Komunikat dot. aktualnej sytuacji w związku ze zdarzeniem w Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej

19.04.2013

19 kwietnia ok. godz. 5.00 doszło do niebezpiecznego zdarzenia podczas prac wykonywanych w podziemiach Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej.

Roboty były wykonywane przez pracowników firmy zewnętrznej CHPRG z Chorzowa, na zlecenie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Na ok. 1000 metrze tunelu, 30 metrów pod ziemią doszło do zwiększenia stężenia tlenku węgla w atmosferze kopalnianej. W strefie zagrożenia znajdowało się osiemnaście osób. Wszystkim udzielono natychmiastowej pomocy medycznej. O godzinie 14.00 siedem osób opuściło szpital. Jedenaście osób znajduje się pod opieką medyczną w następujących szpitalach:
– Zabrze, Biskupice
– Zabrze, ul. 3 Maja
– Gliwice, Szpital Wojskowy
– Sosnowiec, ul. Kościelna

Stan wszystkich osób jest stabilny i ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

W chwili obecnej Sztolnia jest zabezpieczona i wyłączona z prac. Od poniedziałku będą prowadzone badania majce na celu ustalenie przyczyn zdarzenia. Badania będą prowadzone pod nadzorem Wyższego Urzędu Górniczego.