Promocja Zabrza

11.04.2013

10 i 11 kwietnia we francuskim mieście Lille widoczne były bardzo mocne polskie i zabrzańskie akcenty. Dwudniowe wydarzenie w regionie Nord-Pas-de-Calais z udziałem miasta Lille, Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, miasta Zabrze oraz ambasady RP jest organizowane przez Polski Ośrodek Informacji Turystycznej w Paryżu. Działania te są kolejnym etapem kampanii Polskiej Organizacji Turystycznej na terenie Francji.

Miejsce nie jest przypadkowe, bo region Nord-Pas-de-Calais znany jest z pozytywnego stosunku do Polski, wiele istniejących tam stowarzyszeń francuskich powołuje się na tradycje polskiego wychodźstwa we Francji. Niemal wszystkie miasta regionu prowadzą aktywną wymianę z polskimi odpowiednikami, co czyni tę inicjatywę promocyjną bardzo atrakcyjną i efektywną. Gościem specjalnym podczas wydarzenia był Lech Wałęsa, Prezydent RP.
Zabrzańska delegacja udała się do Lille z wystawą zdjęć przedstawiających ikony Zabrza. Promowała nasze miasto przede wszystkim jako ośrodek turystyki przemysłowej, kultury, sportu i medycyny.
– Departament Pas-de-Calais i Zabrze łączą więzi wyrosłe z wielkoprzemysłowych i górniczych tradycji. Dlatego wyjątkowo cenię sobie współpracę między naszymi regionami. Dzięki wieloletniemu partnerstwu Zabrza z miastem Seclin możliwe było podjęcie kolejnych ciekawych inicjatyw i projektów. Na tym gruncie rozwinęło się współdziałanie z miastem Lille oraz ośrodkiem w Leward, z którym przystąpiliśmy do Europejskiej Sieci Muzeów Górnictwa. Jestem także pełna podziwu dla efektów popularyzacji kultury wysokiej, którego symbolem jest oddanie do użytku mieszkańcom północnej Francji i licznym gościom pięknego oddziału Luwru. Cieszę się, że nasza współpraca przynosi wymierne rezultaty m.in. w sferze kultury, sportu, zarządzania zasobami ludzkimi i turystyki. Mam nadzieję, że przygotowywany wraz z Lille wielokulturowy projekt angażujący fundusze europejskie będzie kolejnym świadectwem zacieśniania się związków między miastami naszych regionów – podsumowała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.