Wernisaż prac Lesława Kozickiego

05.03.2013

18 marca o godz.18.00 w MOK w Zabrzu odbędzie się wernisaż prac Lesława Kozickiego.

Malarstwo czy rysunek? – zastanawiają się profesjonaliści nad zakwalifikowaniem prac Lesława Kozickiego. Artysta należy do tych twórców, którzy nie dają się ponieść modom i nie usiłują naśladować innych.
Lesław Kozicki stworzył własny świat. Nikt tak nie rysuje ani nie maluje. Nie ma tu mowy o jakichkolwiek tradycjach, jest to sztuka sama w sobie i warta prezentowania – mówi Krzysztof Mazik właściciel galerii „Inny Śląsk” w Tarnowskich Górach. Rysunki Lesława Kozickiego przemawiają formą i wyczuciem koloru. Artysta wykorzystuje rzadką technikę, która sprawia, że jego prace są bardzo charakterystyczne.
Autor jest samoukiem. Jego rysunki trafiły do pracowni Tadeusza Nowotarskiego przy obecnym MDK Nr 2 w Zabrzu. Prace obejrzał również prof. Roman Nowotarski. Obydwaj artyści uznali Kozickiego za samorodny talent i wsparli organizację pierwszej a następnie kilku kolejnych wystaw.
Lesław Kozicki rysuje twarze. Temat prac jest wciąż taki sam, to różne warianty maski twarzy, często uwypuklające detale. Ekspresja towarzysząca rysunkom związana jest przede wszystkim z barwą. Artysta sięga po intensywne żółcie, zielenie i czerwienie, które dominują różnorodnością. Prezentowane w Galerii MOK rysunki, pochodzą z całego okresu twórczego, łącznie pracami najnowszymi.
Od pierwszej chwili, gdy zobaczyłem rysunki Lesława czułem, że będę w jakiś bezpośredni sposób z nimi związany – mówi Tadeusz Nowotarski. Im dłużej poznawałem jego prace, tym bardziej nabierałem przekonania, iż poprzez wysoki poziom komunikacji zawarty w „twarzach”, każdy może je zrozumieć i odczuć. Proszę w skupieniu poświęć im choć chwilę i to nie dla Lesława i nie dla mnie, lecz dla siebie samych.

Wystawa czynna od 18 III do 26 IV
Wstęp wolny