Hotel "ADMIRAL PALAST" z odnowioną elewacją

23.01.2013

Zakończyły się prace w zakresie odnowienia elewacji Hotelu "ADMIRAL PALAST". Na tel cel Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych Sp. z o.o. uzyskało dotację z budżetu Miasta Zabrze.

WPUT Sp. z o.o. otrzymało dotację w wysokości 278 494,47 zł na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze Miasta Zabrze. Zakres prac objętych wnioskiem obejmował:

o Renowację ścian tynkowanych elewacji z malowaniem,
o Wymianę uszkodzonego i zniszczonego pokrycia sklepienia kopuły,
o Renowację elementów metaloplastyki naroża budynku
o Naprawę, wymianę gzymsów, elementów dekoracyjnych, pilastrów, parapetów i okapników za pomocą blachy miedzianej,
o Renowację oryginalnych elementów zniszczonej blachy stalowej, miedzianej przez naklejanie warstwy folii miedzianej,
o Pokrycie blach miedzianych preparatem nornic plus w celu uzyskania patyny,
o Wymianę pokrycia papowego na nowe z papy termozgrzewalnej na osnowie z włókniny poliestrowej,
o Wymianę pokrycia papowego w korytach odpływowych wraz z ponownym wyprofilowaniem spadków w korycie,
o Renowację istniejącej stolarki okiennej i drzwiowej,
o Wymianę części stolarki okiennej na nową,
o Remont instalacji odprowadzającej wody deszczowe,
o Wymianę instalacji odgromowej.

Z budżetu Miasta Zabrze w latach 2006-2012 na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków przyznano 65 dotacji na łączną kwotę 7 126 580,28 zł.

Dawny hotel Admiralpalast, przedwojenna wizytówka miasta, nazywany był zabrzańskim drapaczem chmur. Wybudowany jako budynek narożny w stylu modernistycznym z elementami sztuki art deco w latach 1924 – 1928. Budynek wieńczy sporych rozmiarów kopuła. Budynek został wpisany do rejestru zabytków dawnego województwa katowickiego.