Kolejny sukces operatorów monitoringu

08.10.2012

Działający w Zabrzu monitoring wizyjny, jest istotnym narzędziem poprawiającym bezpieczeństwo mieszkańców. Dzięki rzetelnej pracy operatorów Centrum Zarządzania Kryzysowego, bieżącej obserwacji i skutecznej reakcji służb miejskich Policji i Straży Miejskiej coraz więcej udaje się ujawnić zdarzeń z udziałem chuliganów oraz przestępców.

Komenda Miejska Policji w Zabrzu potwierdza istotną rolę funkcjonującego monitoringu w podejmowanych działaniach:

„Dzięki czujności operatora miejskiego monitoringu oraz zaangażowaniu strażaków zatrzymano 3 osoby podejrzewane o pobicie dwóch młodych zabrzan. Operator miejskiego monitoringu okiem kamery usytuowanej przy ulicy Bytomskiej wyśledził grupę czterech łobuzów bijących dwie osoby przebywające w rejonie jednego z przystanków tramwajowych. O zdarzeniu natychmiast powiadomił dyżurnego Policji, który skierował w to miejsce policyjny patrol. Nim jednak funkcjonariusze dotarli na miejsce dwóch spośród czterech uczestniczących w zdarzeniu sprawców było już obezwładnionych, potulnie czekając na dalszy rozwój wydarzeń. Jak się okazało policjantów wyręczyli znajdujący się w pobliżu i będący świadkami pobicia zabrzańscy strażacy. Specjaliści od gaszenia ognia, będąc w rejonie ulicy Bytomskiej, widząc co się dzieje na przystanku przyszli z pomocą pokrzywdzonym, a w efekcie godnego pochwały zachowania ujęli przestępców. Ich dwaj koledzy zdołali uciec. Wolnością nie cieszyli się jednak zbyt długo, gdyż kolejny raz skutecznością wykazał się operator miejskiego monitoringu. Przy pomocy kamer odnalazł wspomnianą dwójkę młodych mężczyzn co pozwoliło na ich zatrzymanie przez policyjnych wywiadowców. Ostatecznie do policyjnego aresztu trafiło trzech mężczyzn w wieku 20-21 lat. Wszyscy pochodzą z Biskupic. Za dokonanie pobicia grozi im kara do 3 lat pozbawienia wolności. Komendant Miejski Policji w Zabrzu podinsp.Dariusz Wesołowski po zapoznaniu się z przebiegiem powyższego zdarzenia polecił skierować na ręce Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu oraz Prezydent Zabrza listy gratulacyjne z pochwałami dla ich podwładnych.” – stanowisko prezentowane na łamach strony internetowej Policji w Zabrzu, jest potwierdzeniem dobrej współpracy Urzędu Miejskiego z funkcjonariuszami.

Źródło cytatu: http://www.zabrze.slaska.policja.gov.pl/wiadomosci/art2742,pochwala-dla-oblsugi-monitoringu-i-strazakow.html

Ilość zaobserwowanych zdarzeń potwierdzają również statystyki. Tylko w trzecim kwartale tego roku dyżurni monitoringu wizyjnego w Zabrzu przekazali 233 zgłoszeń na Policję i Straż Miejską.

Poniżej dostępne są wykresy procentowych udziałów poszczególnych zdarzeń zaobserwowanych przez dyżurnych monitoringu wizyjnego w kolejnych trzech kwartałach 2012 roku.