Zabrze przestrzenią rozwoju

Metropolitalna Noc Teatrów 2012

28.08.2012

Już po raz trzeci zapraszamy mieszkańców regionu na „teatralny maraton” – ponad dwadzieścia spektakli – komedie, dramaty, kryminały, bajki; dla dorosłych i dla dzieci; niezliczona ilość atrakcji specjalnych – warsztaty, koncerty, spotkania z twórcami, projekcje filmowe, wystawy i nocne odkrywanie teatralnych tajemnic. To wszystko w ciągu jednej nocy – 3. Metropolitalnej Nocy Teatrów.
 

Repertuar MNT, jak co roku, bogaty i różnorodny. Teatry i inne instytucje kultury, współtworzące wydarzenie, oprócz spektakli, zaprezentują także całą gamę atrakcji specjalnych.
Nie sposób zobaczyć wszystkiego, ale można skomponować sobie menu tej teatralnej nocy według własnych upodobań i, dzięki bezpłatnemu transportowi, „zaliczyć” wiele artystycznych wrażeń.
Gliwicki Teatr Muzyczny na tegoroczną MNT ma propozycje związane z obchodami Roku Janusza Korczaka – m.in. spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem, spektakl „Ocalić te dzieci…”, a także projekcję filmu „Korczak” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Będzie jednak też coś, co tradycyjnie kojarzy się z repertuarem GTM – operetka „Wesoła wdówka”.
Opera Śląska zabierze nas w „Muzyczną podróż – od Brodway’u do Hollywood” i, wzorem lat ubiegłych, zaproponuje wyjątkowo bogatą ofertę warsztatową – będzie można nauczyć się śpiewać, grać i tańczyć! Nie zabraknie również, uwielbianych przez publiczność, występów solistów na balkonie sali koncertowej.
Tradycją Śląskiego Teatru Tańca są warsztaty taneczne, podczas których tancerze ŚTT nauczą tańczyć wszystkich, począwszy od małych dzieci, skończywszy na seniorach. Natomiast sztukę tańca w wydaniu profesjonalnym będzie można podziwiać m.in. w spektaklu „Nie całkiem ciemny, nawet kolorowy”. Całość propozycji ŚTT na tę wyjątkową noc zamknie Taneczne Jam Session.
Miłośnicy kryminałów i dobrej zabawy będą zachwyceni propozycją sprzymierzonych artystycznych sił Teatru Korez i Centrum Scenografii Polskiej Oddziału Muzeum ŚLąskiego, które zapraszają na „Crime Story. Noc z kryminałem”. Złożą się na nią spektakle o tematyce kryminalnej, m.in. przezabawna komedia kryminalna „Pojedynek”, zabawy i konkursy: „Galeria rzezimieszków i stróżów prawa”, sporządzanie portretu pamięciowego, a także spotkanie z prawdziwym oficerem śledczym. Całości dopełni stoisko z kryminałami, przygotowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach. Być może znajdzie się na nim, nagrodzona Śląskim Wawrzynem Literackim, powieść Zbigniewa Białasa „Korzeniec”.
Ponieważ jednak podczas Metropolitalnej Nocy Teatrów zamiast czytać, lepiej oglądać, to na teatralną adaptację tej pasjonującej powieści zaprasza Teatr Zagłębia. „Korzeniec” na scenie jest dziełem reżysera, Remigiusza Brzyka i dramaturga, Tomasza Śpiewaka. Akcja sztuki rozgrywa się w historycznych realiach wielokulturowego, carskiego miasta i Trójkąta Trzech Cesarzy, wśród galerii barwnych postaci prawdziwych i fikcyjnych Sosnowiczan. Teatr Zagłębia zadbał też o najmłodszych widzów, przygotowując przedstawienie „Szewczyk Dratewka”.
Zdecydowanie nie dla dzieci jest, utrzymana w „zbrodniczym klimacie”, propozycja Teatru Rozrywki – „Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet street”. Historia golibrody podrzynającego gardła swoim klientom, których jego wspólniczka przerabia potem na paszteciki, to sceniczna wersja filmu Tima Burtona, którą po raz pierwszy w Polsce wystawił Teatr Rozrywki. W rolach głównych zobaczymy gwiazdy chorzowskiej sceny, Jacentego Jędrusika i Marię Meyer. Natomiast młodych członków zespołu Rozrywki będziemy mogli podziwiać podczas koncertu „Nieteatralne granie”. Różnorodne muzyczne fascynacje
złożą się na eklektyczną, ale, jak zapewniają wykonawcy, energetyczną całość.
Pod hasłem „W związku z Teatrem (na całe życie)” upłynie Metropolitalna Noc Teatrów
w Zabrzu. Teatr Nowy postawił na inspirującą tematykę związków między kobietą
i mężczyzną – na wesoło, w spektaklu „Związek otwarty” i niebezpiecznie intrygująco,
w „Niebezpiecznych związkach”, według słynnej powieści Choderlos de Laclos. Niewątpliwą atrakcją tego ostatniego spektaklu jest udział w nim Renaty Dancewicz, którą zobaczymy w roli Markizy de Merteuil. Zwieńczeniem propozycji Teatru Nowego będzie program artystów tej sceny w Kawiarni Teatralnej, gdzie do późnych godzin nocnych rozbrzmiewać będą piosenki opiewające relacje damsko-męskie.
Teatr Śląski postawił m.in., na klasykę, ale w nowatorskim ujęciu. „Mewa” Antoniego Czechowa, spektakl w reżyserii Gabriela Gietzky’ego to próba aż pięciu wersji odczytania tego dramatu. Zupełnie inny klimat ma drugi ze spektakli wystawianych tej nocy – „Moja Abba” Tomasza Mana, komedia, oczywiście oprawiona muzycznie przebojami legendarnego szwedzkiego zespołu. Piosenki, tyle że aktorskie, w wykonaniu studentów Studium Aktorskiego, złożą się na koncert na Scenie Kameralnej, prócz tego warsztaty teatralne i plastyczne i, oczywiście, zwiedzanie teatralnych kulis – tak, w pigułce, opisać można Noc Teatrów w Śląskim.
Bajkowo i magicznie będzie podczas MNT w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum. Najmłodsi doczekają się premiery pt. „Trzy złote włosy”, a starsze dzieci i dorośli ulegną urokowi przedstawienia „Daleka podróż Andersena”, poetyckiej impresji na temat życia
i twórczości duńskiego mistrza baśni. Nie zabraknie też warsztatów, zabaw i konkursów, cieszących się ogromnym powodzeniem dziecięcej widowni.
Najmłodsi widzowie będą szczególnie rozpieszczani podczas Metropolitalnej Nocy Teatrów. Teatr Dzieci Zagłębia z Będzina już po raz drugi bierze udział w MNT, tym razem z dwoma spektaklami: „O Szewczyku, Strasznym Smoku, Czarownicy i Królewnie” dla młodszych dzieci i „W brzuchu wilka” dla dorosłych i młodzieży. Atrakcją specjalną TDZ będą m.in. „Luperkalia”, czyli święto wilka, a także warsztaty teatralne i konkurs na najlepszy kostium.
Dzieci będą się bawić także podczas warsztatów „Bajkolandia” w TVP Katowice, a dorośli z przyjemnością obejrzą monodram „Singielka”, w brawurowym wykonaniu Anny Guzik, będzie również eksperymentalne słuchowisko z efektami specjalnymi, w reżyserii Waldemara Patlewicza i, prawdziwa gratka dla miłośników Teatru, pokaz spektakli z serii „Złota Setka Teatru Telewizji”.
Projekcję spektaklu „III Furie”, zwycięzcy Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”, zaproponowało Centrum Kultury Katowice, po raz pierwszy biorące udział w Metropolitalnej Nocy Teatrów.
Gościnnie wystąpi też Teatr Mały z Tychów, który w ramach MNT zaprezentuje spektakl „Kotka na rozpalonym blaszanym dachu” w wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, otwierający cykl Teatr Konesera.

Szczegółowy program III edycji Metropolitalnej Nocy Teatrów można znaleźć na stronie internetowej www.pelniakultury.pl, a także w dodatku specjalnym do Dziennika Zachodniego, patrona prasowego i internetowego wydarzenia, który ukaże się 15 września.