Legendy czeskich zamków z wizytą w Zabrzu

20.08.2012

24 sierpnia do Zabrza zawita czeski infobus promujący stare siedziby szlacheckie z terenów Czech i Moraw. Infobus ustawiony będzie na Placu Wolności w Zabrzu od godziny 12.00 do 17.00.

Opiekunowie dziesięciu czeskich pałaców i zamków zjednoczyli siły po to, by dzięki projektowi „Otwórzcie 13 komnatę“, opartym na spotkaniu legendarną postacią związaną z tymi zabytkami, przyciągnąć do byłych siedzib szlacheckich także zagranicznych gości.
Była Austria i Słowacja – teraz przyszedł czas na Polskę.
– Nasz infobus, mobilne centrum informacyjne przyciąga przechodzących obok jak silny magnes już samym swoim wyglądem. Na ścianach infobusa przedstawione są w naturalnej wielkości wszystkie dziesięć legendarnych postaci, związanych z róznymi zamkami i postaciami. Prawie u każdego widza wzbudzają ciekawość – informuje Jiri Senohrabek, jeden z organizatorów akcji.
A wszystko opiera się na grze. Należy zwiedzić siedem wybranych budowli – otrzymując ich klucze, by dotrzeć do owej tajemniczej 13 komnaty.

Terminy tajemniczych prezentacji, podobnie jak i reguły gry oraz pozostałe ciekawostki związane z projektem można znaleźć na stronie: www.otevrte13komnatu.cz

Historyczne obiekty i ich tajni przewodnicy, prezentowani podczas akcji:
Klasztor Broumov – Zbójnicki syn Lotrando
Zamek Decin – Czarny rycerz (Zygmunt z Vartenberku)
Pałac Grabstejn – Swięta Barbara
Zamek Chlumec nad Cidliną – Graf figlarz (Oktawian Kinsky)
Zamek Kacina – Duch grafa Rudla
Pałac Kost – Kat Herman
Zamek Kozel – Krasnoludek Radous
Zamek Slatinany – Dżokejka Lata Brandisova
Pałac śląsko-ostrawski w Ostrawie – Łotr Jachim Zahozenec

Organizator :
Czeska Centrala Ruchu Turystycznego-CzechTourism
Al. Róż 16, 00-556 Warszawa
Tel.: 0048 22 629 29 16
Tel. kom.: 668 853 123