INDUSTRIADA 2011 – Złoty Kwant dla Zabrza

13.06.2011

Druga edycja INDUSTRIADY – Święta Szlaku Zabytków Techniki, która odbyła się 11 czerwca, cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców naszego miasta i regionu. To właśnie w Zabrzu wytworzyliśmy największą ilość poztywywnej energii wygrywając Złotego Kwanta w konkursie przygotowanym przez Discovery Channel, partnera imprezy. Pokonaliśmy Gliwice, Katowice i Częstochowę.  

 

Zabrze potwierdziło, że jest miastem turystyki przemysłowej. Wiele atrakcji czekało na odwiedzających w tym dniu Szyb Maciej. Uruchomiona została elektryczna maszyna wyciągowa, odbył się koncert „Na Macieju po śląsku” i Kabareton). Muzeum Górnictwa Węglowego przygotowało program pt. „Chwile jak w Chile” – koncentrując uwagę na ratownictwie górniczym
i ratownikach m.in. poprzez wspomnienie wielkiej, szczęśliwie zakończonej akcji ratowniczej w kopalni miedzi i złota w Chile. W Skansenie Górniczym Królowa Luiza można było wziąć udział w imprezie po hasłem „Maszynowy zawrót głowy”. W programie znalazł się m.in. pokaz pracy maszyny parowej z 1915 roku, prezentacja samochodów ze zbiorów Muzeum Pojazdów Zabytkowych oraz mini festiwal gier planszowych i bitewnych. Najwięcej osób odwiedziło Zabytkową Kopalnię Węgla Kamiennego Guido. 4 urodziny Gudio były okazją do zwiedzenia kopalni w nietypowej formule zwiedzania "Mroki Kopalni" (tzn. zwiedzanie tylko przy udziale światła przemysłowego- lamp osobistych). Następnie przygotowano w tzw. strefie C12 naukowe zabawy i eksperymenty. Odbyły się koncerty grupy m.in. legendarnej grupy HEY. Nie ladą atrakcją był koncert symultaniczny na 3 Szyb. Tam też ustawiona była bramka, która zliczała ilość osób. W ten sposób rywalizowały 4 miasta: Zabrze, Gliwice, Częstochowa i Katowice. Nagroda ZŁOTY KWANT trafiła do Zabrza.

Bezpłatne komunikację autobusową pomiędzy wybranymi obiektami Szlaku zapewniła Metropolia "Silesia", która współorganizowała INDUSTRIADĘ w tym roku.