Delegacja z Ukrainy

06.02.2009

5 lutego Zabrze gościło 13 przedstawicieli samorządów i biznesu z Obwodu Donieckiego Ukrainy. Goście odwiedzili podczas kilkudniowego pobytu na Śląsku m.in. Gliwice, Knurów, Rudę Śląską i Zabrze.

Celem ich wizyty było przede wszystkim zapoznanie się z organizacją pracy urzędów (m.in. ISO) naszych miast. Najczęściej pytali o metody, organizację i sposoby pozyskiwania środków finansowych z funduszy unijnych.

Delegacji Ukraińskiej została przedstawiona prezentacja multimedialna Europejskiego Ośrodka Kultury Technicznej i Turystyki Przemysłowej. Po jej zakończeniu rozpoczęła się dyskusja.
– Wiele funkcjonujących w naszym mieście instytucji m.in. Śląskie Centrum Chorób Serca , prowadzone przez prof. Mariana Zembalę, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla są ikonami Zabrza i promują nasze miasto nie tylko w Polsce ale również na całym świecie. W kształtowaniu wizerunku ogromną rolę odgrywa również kultura, czego przykładem jest Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”, Skansen Królowa Luiza i Kluczowa Sztolnia Dziedziczna – powiedziała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.
Wymienionymi ośrodkami kultury i wprowadzanymi tam zmianami goście zainteresowali się szczególnie mocno, ponieważ wszyscy wywodzą się z regionu górniczego Ukrainy.

W ramach wizyty goście odwiedzili ZKWK Guido, a przedstawiciele władz miejskich zaprosili ich na zaplanowaną tradycyjnie we wrześniu VI Międzynarodową Konferencję poświeconą turystyce przemysłowej.